Jak szkolić i prowadzić prezentacje dla klientów – kwestie techniczne

Leave a Reply

Comment as a guest.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Dziękuję za ciekawy artykuł, wprawdzie nie prowadzę szkoleń, ale jakieś krótkie prezentacje zderzają się 🙂

  2. No szkolenia to dla mnie jeszcze melodia przyszłości, ale na pewno takie teksty się przydają, dla osób które się tym zajmują, lub chcą zająć.

  3. Tak, podoba mi się to, co napisałeś w kontekście szkoleń, uczestniczyłem w Warszawie. A chęć poprawiania niedoskonałości po to aby uczestnicy mogli jeszcze więcej skorzystać będzie mi mam nadzieję stale towarzyszyć.

  4. Ten ostatni akapit odnośnie krytyki powinniśmy chyba wszyscy mocno wziąć do serca. Niestety niejednokrotnie, spotkałem się będąc uczestnikiem szkoleń, że w grupie będzie osoba, która przyszła chyba za karę na dane szkolenie. Próbując na siłę czepiać się nieistotnych aspektów szkolenia.

  5. Bardzo przydatny artykuł odnośnie prowadzenia szkoleń, z pewnością wykorzystam wiedzę w nim zdobytą do szkoleń we własnej firmie. Dziękuje i pozdrawiam

  6. Bardzo przydatny artykuł, który na pewno przyda się przy szkoleniu nowych pracowników. Najważniejsza jest praktyka i uważam, że puenta “Praktyka z teorią, a nie teoria z praktyką.” jest najważniejszą kwestią całego artykułu.

  7. Ja na razie szkolę jedynie przyjmowanych pracowników, więc doświadczenie jako szkolący mam raczej ubogie, ale za to częściej uczestniczę w szkoleniach jako szkolony i na tej podstawie mogę zgodzić się w 100% z tezą: “praktyka z teorią, a nie teoria z praktyką” 🙂

  8. Każdy może być szkoleniowcem, ale nie każdy się do tego nadaje. Na niektórych szkoleniach, w których brałem udział, prowadzący mieli dobrą dykcję, nawiązywali kontakt, byli pewni siebie, ruszali się i najważniejsze – mieli dużą wiedzę i umieli ją przekazać. Z tych szkoleń wyciągałem najwięcej.

Sliding Sidebar