Google Analytics 4 – wszystko co trzeba wiedzieć

Leave a Reply

Comment as a guest.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    1. Cześć Mariusz! Odnosimy się do zdarzeń w nowej wersji a nie sesji czy hitów, więc tutaj będzie trochę inna filozofia bo ograniczenia dotyczą bardziej konfiguracji zdarzenia każdego, a nie ich ilości miesięcznie – tak więc co do fazy zbierania danych miesięcznie nie będzie limitów w GA4. (Będą na pewno za limity dotyczące ilości zdarzeń użytkownika dziennie). Bardziej skupiłbym się w tym momencie limitach zdarzeń do tworzenia analiz, w zakładce Analizy, i to będzie 10M. Zobacz tutaj: https://support.google.com/analytics/answer/7579450?hl=en&ref_topic=9266525

    2. Obok miałem zakładkę z bloga Conversion na ten sam temat i oni twierdzą, że liczba hitów w GA4 jest… nielimitowana 😀

  1. We wszystkich nowo stworzonych usługach GA4 w raportach pozyskiwania pojawia mi się dosyć znacząca ilość ruchu pochodzącego z self-refferali (mojadomena / referral) jak również oznaczonych jako (not set) / (not set). Czy zaobserwowałeś podobne zjawisko? Czy masz pomysł co jest tego przyczyną i jak rozwiązać ten problem?

    1. Bartosz, możesz teraz wykluczyć swoją domenę (self-referral) w ustawieniach tagu Google Analytics. Wejdź Administracja – Strumienie danych – Twój strumień – Ustawienia tagowania – konfiguracja domen. Tam dodaj swoja domenę. nie powinno już być problemy z self-referralami 🙂

      1. Dzięki, tak zrobiłem i będę obserwował efekty.
        Chciałbym jednak ustalić przyczynę skąd w ogóle te self-referrale się u mnie biorą. Zgodnie z poradnikiem Google (https://support.google.com/analytics/answer/6350128?hl=pl – dotyczy to UA ale zakładam, że jest to aktualne również dla GA4) występowanie self-referrali jest oznaką nieprawidłowej implementacji GA. Żadna z opisanych tam przyczyn u mnie nie zachodzi, nie rozumiem więc skąd one się biorą w raportach.

      2. Dodanie własnej domeny w tamtym miejscu nie pomogło. Tak mi się wydawało, że nie jest to miejsce służące do tego celu- ponieważ podana przez Ciebie konfiguracja dotyczy pomiaru w wielu domenach ale pomyślałem, że jest to rzecz sprawdzona.

      3. Niestety masz rację. pospieszyłem się. Faktycznie też widzę self-referrale dalej w GA4. Dodając do cross-domain te domeny będą automatycznie wykluczane jako self-referrale, dodatkowo będzie sporo więcej opcji w tym obszarze, ale w tej chwili to jeszcze niestety nie działa. Spodziewam się tego bardzo niedługo.

      4. Od supportu Google otrzymałem następującą odpowiedź: “zweryfikowałam sobie sprawę raz jeszcze z działem technicznym i okazało się, iż w nowym GA4 jest to normalne zachowanie jako że jeśli istnieje na stronie przekierowanie, to zmienia się source/medium na self-referral i niestety nie można tego wykluczyć. Natomiast warto również wspomnieć, iż self-referral nie wyzwala nowej sesji.”
        Hmm, wydaje się to absurdalne.

      5. Nie będę komentował odpowiedzi supportu. Ale… 😉 to nie jest normalne i niedługo tego nie bedzie. Self-referrale to jest nienormalna sytuacja i jest to doskonale wiadome dla inżynierów. Z jakiegoś powodu ta opcja nie znalazła się przy launchu, ale wygląda na to, że to bardzo niedługo wejdzie

  2. Pamietam jak uczyłem sie pierwszej wersji GA to było coś nowego i interesującego ale teraz jak dodałem GA i TM do swojego bloga https://truckercheckin.com a do tego Micorsot Clarity to nie wiem od czego zacząć 🙂 To nie wygląda jak interesujące narzędzie dla marketingowaca tylko wstęp do społeczeństwa opartego na danych analitycznych.

  3. Super artykuł, dziękuję! Jedyne na co zwróciłbym uwagę, choć to oczywiście tylko moje zdanie, to z artykułu wynika poniekąd, że problem łączenia informacji o użytkownikach korzystających z kilku urządzeń w UA, występował tylko gdy użytkownicy korzystali z wersji WEB i aplikacji a on występował analogicznie gdy użytkownicy korzystali z wersji web mobilnej i wersji web na desktop. Oczywiście my to zjawisko próbowaliśmy znacząco zmniejszyć stosując user id, natomiast po 2 latach stosowania user id i tak mieliśmy te dane o zaledwie 7 procentach użytkowników… Sam UA dość nieporadnie łączył dane o sesjach na różnych urządzeniach bez implementacji user id. Zatem może tylko warto dać dopisek o tym, bo czytając artykuł można dojść do wniosku, że jak się nie używa aplikacji mobilnych to nic się nie zmieni….

  4. Z GA4 w dalszym ciągu się zapoznajemy ale zauważyłem jeden poważny mankament. Próba filtrowania danych (w sekcji Eksplorowanie) w taki sposób, aby wyciągnąć wszystkie pobrania plików pptx w ciągu ostatniego roku skończyła się fiaskiem. Mam te dane wraz z nazwami plików ale z ostatnich 2 miesięcy, reszta jest nieaktywna. Czy jest na to jakiś sposób aby móc w zakresie dat podejrzeć cały rok? (aktualnie wszystkie daty wcześniejsze niż 4.11.2022 są nieaktywne)

Sliding Sidebar