Kilka dni temu na jednym z moim kont pokazała się ciekawa informacja dotycząca ważnych zmian w kwestii dopasowań słów kluczowych. Od tej pory dopasowanie ścisłe (exact match) nie będzie już faktycznym dopasowaniem ścisłym we wcześniejszym znaczeniu. To samo dzieje się z dopasowaniem do wyrażenia (phrase match).
Jakie zmiany nastąpiły w dopasowaniach słów kluczowych?
Do tej pory jeśli w kampanii mieliśmy słowo kluczowe np. [lekarz weterynarii] w dopasowaniu ścisłym. reklama była wyświetlana tylko wtedy gdy użytkownik wpisał do wyszukiwarki dokładnie taką frazę lekarz weterynarii. Nic więcej, nic mniej. Wpisana fraza musiało dokładnie pasować do naszego słowa kluczowego, aby aktywować wyświetlenie reklamy. Stąd nazwa dopasowania “ścisłe”.
Obecnie jeśli w w kampanii mamy słowo kluczowe w dopasowaniu ścisłym np. [lekarz weterynarii], nasza reklama może zostać wyświetlona nie tylko wtedy, gdy ktoś dokładnie wpisze frazę lekarz weterynarii do wyszukiwarki, ale także wtedy, gdy na przykład ktoś wpiszę tą frazę z błędem np. lekarz wetrynari lub w liczbie mnogiej lekarze weterynarii. W ten sposób Google chce umożliwić nam pozyskanie większej ilości kliknięć przy jednoczesnej zwiększonej kontroli.
Ten sam mechanizm dotyczy dopasowani do wyrażenia (phrase match)
W nowej wersji dopasowania ścisłego mimo, że nie mamy pełnej kontroli, nasza reklama nie wyświetli się na przykład na frazę najgorszy lekarz weterynarii albo lekarz weterynarii dla ptaków.
Według pomocy Adwords nasze reklamy mogą zostać wyświetlone w dopasowaniu ścisłym i do wyrażenia w odmianach:
- Literówki np. “lekarz weterynarii” zmiast “lekarz wetrynarii”
- liczba pojedyncza i mnoga, np. “lekarz weterynarii” zamiast “lekarze weterynarii”
- Akronimy, np. “lek.vet” na rzecz “lekarz weterynarii”
- Odmiany fleksyjne, np. “lekarz weterynarii” zamiast “lekarzowi weterynarii”
- wyrazy pokrewne, np. “lekarz weterynarii” zamiast “weterynarz”
- Inne, takie jak skróty i formy z akcentami, dla innych jezyków
Jak włączyć lub wyłączyć nową opcją?
Na szczęście dla tych, którym nowe dopasowania nie przypadną do gustu, możemy wrócić do starych zasad. Możemy opcję włączyć lub wyłączyć w Ustawieniach kampanii w sekcji Opcje dopasowań słów kluczowych.
Raport wyszukiwanego hasła
W raporcie wyszukiwanego hasła, jednym z najważniejszych raportów, także, w związku ze zmianami w dopasowaniach, pojawią się nowe odmiany dopasowań. Będą to:
- Dopasowanie ścisłe (zbliżone odmiany): wyszukiwane hasło to zbliżona odmiana słowa kluczowego z konta.
- Dopasowanie do wyrażenia (zbliżone odmiany): wyszukiwane hasło zawiera zbliżoną odmianę słowa kluczowego z konta.
Czemu Google wprowadziło takie zmiany?
Google do tej pory “domyślał się” o jakie tak naprawdę zapytania nam chodzi dla wyników organicznych i wyświetlał wyniki dla najbardziej prawdopodobnego zapytania, o które nam chodziło.
Ponieważ jest to jedna z głównych użyteczności, która spowodowała, że obecnie ponad 70% internautów na świecie używa Google, firma postanowiła przenieść też tą filozofię do strefy reklamowej i serwować użytkownikom reklamy, która mogą najlepiej pasować do ich intencji.
Google twierdzi, że co najmniej 7% zapytań do wyszukiwarki zawiera błędy lub jest wpisywanych w różnych odmianach. Wprowadzona zmiana, według Google na kontach testowych, zwiększyła ilość kliknięć o 3%, przy podobnych kosztach co słowo pierwotne.
Dodatkowo, jest to jedna z opcji, o którą, według Google, prosiło wielu reklamodawców
Podsumowanie
Mimo, że sama idea jest szczytna i, znając algorytm i trafność wyników, nowe dopasowania mają wszelkie szanse na ułatwienie dotarcia do naszych potencjalnych klientów, to jednak pierwsze moje odczucie jest takie, że tracę gdzieś kontrolę bo skoro wybrałem dopasowania “ścisłe” to chcę aby takie było. Gdyby było to dopasowanie o innej nazwie np. “zawężone” to pewnie lepiej by to dla mnie wyglądało. Na szczęście można opcję wyłączyć i bardzo się cieszę, że taka opcja jest, a nie jak chociażby w przypadku expanded broad match.
Obecnie w kwestii dopasowań jednak cały czas uważam, że najbardziej efektywny jest mix słów w dopasowaniu zbliżonym z solidną listą słów wykluczających. Dzięki temu oprócz dużego zasięgu mam kontrolę, a jeśli chcę poszukuję bardzo konkretnych klientów używam dopasowań do wyrażenia lub ścisły.
Nie mniej jednak z dużym zainteresowaniem przetestuje obecne ustawienia bo z zapowiedzi wyglądają obiecująco
Zmiana na lepsze, podoba się. Dokładnie wczoraj rano rozważałem możliwość wprowadzenia pewnych zmian u klienta i właśnie ta “nowość” idealnie mi pomoże. Piękny zbieg okoliczności ;] Dzięki za info!
Objęcie synonimów przez Exact Match brzmi strasznie.
mimo, że sama funkcja jest ciekawa to nie powinno to nazywać się “exact match”.
Hm myślę, że to taki mały kroczek w stronę wprowadzenia wyszukiwania semantycznego 😉
zdecydowanie jestem rad, że można tą opcje wyłączyć,
Dokładnie, dobrze że można to wyłaczyć. O ile wyświetlanie słów kluczowych które ktoś wpisał z błedem nie jest takie złe to już wyświetlanie reklamy na podstawie innej liczby osobowej może stanowić problem, bo często w liczbie mnogiej słowa zupełnie nie pasują do reklamy.
dobrze, że wspomniałeś o liczbie mnogiej. To bardzo ważna sprawa. Bardzo często osoby wpisujące liczbę pojedynczą mają zupełnie inne intencje niż osoby poszukujące czegoś w liczbie mnogiej. Zazwyczaj liczba mnoga oznacza mniejszą gotowość do zakupu i raczej początek rogi zakupowej, rozglądanie się w wśród ofert na rynku, itp. A to już ma duże znaczenie w kwestii wyboru strategii dla takich słów. Zazwyczaj można spodziewać się niższych wskaźników konwersji dla liczby mnogiej. Piszę, zazwyczaj bo to nie jest reguła, którą mogę udowodnić statystycznie, ale wiele razy się z tym spotkałem i nie raz o takich przypadkach czytałem. Dzięki za poruszenie tematu 🙂
Co prawda jeszcze nie testowałem ale również podchodzę do tej zmiany z mieszanymi uczuciami – niby z jednej strony zwiększamy ew. ruch ale nie zawsze musi się to przełożyć na lepszą efektywność. Wydaje mi się, że bardzo podobny efekt uzyskamy przy zastosowaniu dopasowania przybliżonego i odpowiednio rozbudowanej liście słów wykluczających.
Duży minus za formę wprowadzenia – powłączali to domyślnie i teraz musze skakać po wszystkich kampaniach i manualnie anulować 😉
Off topic: czy ktoś widział nowe wykresy w interfejsie Adwrods? Małe, nieczytelne, niebiesko-pomarańczowe – to chyba pierwsza wizualna zmiana która mi tak nie podchodzi 😉
Piotrek,
Dzięki za komentarz.
Jednak porada. Możesz napisać do opiekuna Twojego MCK (jeśli takowy jest) albo napisać informacje przez formularz kontaktowy i poprosić o wyłączenie tej opcji na wszystkich kontach w danym MCK. Wiem, że mogą to zrobić i jak ktoś poprosi to robią.
Offtopic: Jakoś nie miałem czasu się do tej zmiany odnieść tyle zamieszania mam z tymi dopasowaniami 😉
@Przemek – dzięki za poradę! Nie sądziłem że mogą mnie w tym wyręczyć 🙂 Na pewno się do nich odezwę.
offtopic: mysle, ze to kwestia przyzwyczajenia… mi juz powoli zaczynają sie te nowe wykresy podobać, choć wczoraj jak to zobaczyłem to byłe ‘bleee’ ;]
he he he jakby nie można było wyłączyć tej opcji to mogło by być parę problemów np: BHP i BHP wrzuciło by do jednego worka, nie mówiąc już o robieniu łaski i robieniu laski 🙂
Mi osobiście nie przypadło to do gustu… Może zbytnie przyzwyczajenie?
Może z innej beczki: a myślał ktoś o czymś takim: +słowo -[słowo] lub “słowo” -[słowo]
Zamiar mam taki aby reklamy wyświetlały się dla zapytań DOBRE SŁOWO ale nie wyświetlały się dla SŁOWO
super wpis