Youtube stał się jedną z najbardziej popularnych witryn na świecie co nie mogło być obojętne dla reklamodawców. Tam gdzie potencjalni klienci tam będą też reklamodawcy. Obecnie Youtube to:
- Druga najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie (po Google)
- Trzecią najpopularniejszą witryną w Polsce (po Google i grupie Onet )
Już te dwa czynniki powodują, że nie być na Youtubie po prostu nie wypada i nie można 😉
Obecność na Youtube
Zaistnieć na Youtube można na dwa sposby:
- Tworząc film i wrzucając go na Youtube,
- Wybierając Youtube jako miejsce reklamowe dla reklam typu Display lub AdWords.
Jeśli chodzi o drugą opcję to dziś ją pominę. Krótko za to na temat samego istnienia na Youtube za pomocą swoich materiałów.
Własny film na Youtube
Jeśli już nakręciliśmy film, założyliśmy konto na Youtube (albo mamy konto Google) i dodaliśmy pierwszy film, to co zrobić, aby ludzie się dowiedzieli o jego istnieniu?
Możemy zrobić to na dwa sposoby – tożsame z promocją strony w Google – pozycjonować film lub go promować za pomocą odpłatnej formy tzw. Promowanych filmów wideo, opcji podobnej do zasad reklam Google Adwords. Tutaj istnienie wyraźne podobieństwo pomiędzy zasadami Google i Youtube.
Tutaj na chwilę chciałbym zatrzymać się na chwilę w kwestii zasad SEO i AdWords dla wyszukiwarki. Oba te media (wyniki organiczne i wyniki sponsorowane) są od siebie zupełnie niezależne. To znaczy, że nie da się poprawić wyników organicznych poprawić wysokimi pozycjami w AdWords i odwrotnie. Tutaj jedno z drugim nie ma żadnego związku. Wydaje się to fair. Algorytm zajmujący się wynikami organicznymi jest niezależny i nie można bezpośrednio kupić wyższych pozycji. Daje to szanse na relatywnie wysokiej jakości wyniki wyszukiwania. Z wyjątkami spowodowanymi przez pozycjonerów, którzy z lepszym lub gorszym skutkiem “podpowiadają” algorytmowi strony, które powinny być na wyższych pozycjach. Wróćmy jednak do Youtube….
Dobre praktyki pozycjonowania (SEO) filmu na Youtube
Dokładnie czynniki wysokich pozycji opisał Mariusz Gąsiewski w jednym z niedawnych postów. W skrócie mówi się, że jednymi z najważniejszych czynników pozycjonowania filmu na Youtube to:
- Tytuł filmu
- Opis filmu
- Ilość subskrybentów
- linki z innych stron do filmu
- Ilość wyświetleń filmu
Wszystkie te czynniki mają oczywiście sens i odzwierciedlają istotność filmu na dane zapytanie. Na jednym czynnikiem warto się pochylić bo zmienia wiele w kwestii zasad pozycjonowania na Youtube – ilość wyświetleń filmu. A właściwie to ilość obejrzeń filmu. Można czasem zaobserwować, że Youtube będzie liczył wyświetlenia filmu, do ok. 200 potem na jakiś czas licznik się blokuje i system sprawdza czy podczas tych wyświetleń nie było sztucznych obejrzeń. Po jakimś czasie licznik się aktualizuje bieżącego stanu wyświetleń.
To co różni Youtube od Google
wyświetlenia filmu to jest właśnie ten ważny czynnik pozycjonowania filmu. Możemy na niego wpływać poprzez Promowane filmy wideo. Czyli możemy “kupić” sobie wyświetlenia i dzięki temu podnieść swoją pozycję w wynikach organicznych Youtube. Warunkiem jest to, że promowany filmik musi być obejrzany do końca.
Przy bardzo agresywnej promocji i zoptymalizowanym tytule i opisie filmu, można liczyć na pierwszą stronę wyników na Youtube w szybkim czasie. Tak jak wspomniałem taki manewr nie jest możliwy w wyszukiwarce.
Czemu jest taka różnica?
Specyfika użyteczności wideo jest łatwiejsza do oceny niż użyteczność reklamy. Jeśli ktoś ogląda filmik do końca to znaczy, że dla niego był użyteczny. Znaczy, że film jest wysokiej jakości dla tej i innych osób, które go widziały. Oznacza to, że jest warty wyświetlenia na wyższych pozycjach aby inne osoby też mogły go obejrzeć. W przypadku reklam w wyszukiwarce trzeba by zapewne badać wiele więcej czynników obecności na stronie, aby uznać, że witryna promowana przez reklamę jest użyteczna dla użytkownika. Już wyobrażam sobie dyskusje na temat tego, który czynnik np. czas, głębokość a może konwersje to najważniejsze kryterium użyteczności strony dla użytkownika 😉
W każdym razie warto wiedzieć, że na Youtube możemy pośrednio przysponsorować sobie wysoki pozycje w wynikach organicznych. Jest tylko jeden warunek – nasz filmik musi być naprawdę dobry ;).
Inne ciekawe informacje dotyczące pozycjonowania na youtube:
http://newsgeek.pl/article/3565/Jak_wypromowa_swlj_filmik_na_YouTube_-_Pozycjonowanie_YT_SEO_YT
Bardzo rzeczowy artykuł odnośnie YouTube, dokładnie tego szukał. Dziękuję i oby tak dalej.