Mała firma w sieci – nowa publikcja


mala-firma-w-sieci-gasiewski-modrzewski-2

Od piątku na mojej półce stoi nowiutka i świeżutka publikacja dla małych i średnich firm pt: “Mała firma w sieci – narzędzia Google dla początkujących“. Wraz z Mariuszem Gąsiewskim, zdecydowaliśmy się na napisanie praktycznego przewodnika po narzędziach Google i wykorzystaniu potencjału tej firmy w działalności firmy.

Publikacja jest młodszą siostrą naszą poprzedniej książki “Reklama w Google – poradnik dla małych i średnich przedsiębiorstw

O czym będzie można przeczytać?

W książce zawarliśmy najważniejsze, według nas, aspekty wykorzystania internetu w budowie przewagi konkurencyjnej małej firmy. Firma Google oferuje, generalnie, darmowe i bardzo dobre narzędzia, które wykorzystane w przemyślany sposób, mogą pomóc w rozwijaniu i prowadzeniu małego i średniego biznesu.

Każda firma powinna być w sieci. Każda firma powinna wykorzystywać sieć. To w Polsce jeszcze nie jest powszechne. Małe zmiany w niedużych firmach mogą przynieść ogromne korzyści. Jeśli mała firma pozyska 4 nowych klientów zamiast dwóch w ciągu miesiąca, oznacza często dwa razy większe przychody. Z kolei wykorzystując darmowe narzędzia, zamiast płatnych, można oszczędzić kilkaset złotych miesięcznie. Mamy na ZUS ! Kolosalne zmiany w zarządzaniu czasem i efektywności pracy można łatwo osiągnąć pracując zdalnie z wykorzystaniem na przykład rozwiązań Cloud Computing (praca w chmurze). Tak przecież pracują wielkie firmy. Dlaczego nie korzystać z ich doświadczeń, zwłaszcza, że może to być wdrożone za darmo.

Wymieniać można by jeszcze wiele zalet wykorzystania internetu w małej firmie, jednak rzeczywistość w Polsce jest niestety inna. Jako przedsiębiorcy, Polacy nie wykorzystują masowo sieci w prowadzeniu biznesu. Jest to tym smutniejsze z uwagi choćby na fakt, że Polacy jako użytkownicy internetu są bardzo aktywni, jesteśmy w czołówce Europy pod względem aktywności w sieci.

Te fakty skłoniły nas do napisania publikacji, która ma pomóc łatwo “wejść w internet” każdemu, nawet najmniejszemu, przedsiębiorcy. W książce opisujemy głównie darmowe narzędzia firmy Google, chcieliśmy pokazać, że internet w biznesie nie musi być drogi, ba może być prawie darmowy. Oczywiście narzędzia Google to nie jedyne rozwiązania, ale musieliśmy się na czymś skupić z uwagi na ograniczoną pojemność publikacji. Zachęcamy jednak do szukania podobnych, również darmowych albo bardzo tanich rozwiązań innych firm.

Spis streści

Książka zawiera pięć rozdziałów, podzielonych na podrozdziały.

Rozdział pierwszy to wstęp do tematu marketingu w internecie i omówienie obecnej sytuacji polskich małych i średnich firm w internecie. Ten wstęp uważamy za ważny w kwestii zrozumienia potencjału jaki płynie z internetu dla małych firm, a jest ciągle nie wykorzystywany.

Rozdział drugi omawia najważniejsze, niezbędne elementy i zasoby jakie powinna posiadać firma, aby móc zaistnieć skutecznie w internecie. Omawiamy takie podstawowe zagadnienia jak tworzenie przyjaznej i funkcjonalnej strony WWW, która jest fundamentem działań w sieci. W rozdziale omawiamy także kwestie związane z wykorzystaniem Google+ w małej firmie oraz map Google.

W rozdziale trzecim przedstawiamy narzędzia, zasady i dobre praktyki potrzebne do  zdobywania klientów w internecie. Nie zabrakło takich tematów jak dobre praktyki pozycjonowania (SEO), podstawy AdWords, wizytówki firmowe na mapach Google czy kanał firmowy na Youtube.

Rozdział czwarty poświęcony jest zagadnieniom wykorzystania narzędzi Google do analizy konkurencji i pozyskiwania wiedzy o klientach. W rozdziale tym między innymi zawarliśmy podstawy wykorzystania Google Analytics w małej firmie, omawiając najważniejsze raporty tego narzędzia. Nie zabrakło też takich narzędzi jak Statystyki Wyszukiwarki (obecnie Google Trends) czy Narzędzia propozycji słów kluczowych.

Ostatni rozdział, piąty, poświęcony jest wykorzystaniu aplikacji Google w zarządzaniu małą firmą wykorzystując najnowsze trendy jakim miedzy innymi jest praca w chmurze (cloud computing). W jaki sposób wykorzystać Gmail w firmie, jak założyć wspólny, firmowy kalendarz, wirtualny dysk gdzie można trzymać dokumenty firmy? W książce odpowiadamy na te pytania, pokazując konfigurację aplikacji krok po kroku. Niestety , do tej pory, bardzo mało firm w Polsce korzysta z takich udogodnień jakie daje praca w chmurze. Chcemy pokazać jak łatwo można to zrobić i pokazujemy jakie wymierne korzyści takie rozwiązania dają w małej firmie.

Podsumowanie

Na 164 stronach zawarliśmy podstawy i omówiliśmy najważniejsze zagadnienia. Nie jest to biblia marketingu. Jest to przewodnik, większa pigułka,  dla zwykłego przedsiębiorcy, który nie ma czasu na czytanie opasłych tomów czy ślęczenie godzinami w sieci i pozyskiwaniu wiedzy. Z racji ograniczonego miejsca skupiliśmy się na łatwym przekazie, pokazaniu korzyści i prostych instrukcjach “krok po kroku”. Każdy z opisanych przez nas tematów zasługuje na oddzielną publikację, ale naszym zamysłem było pokazanie wszystkiego co najważniejsze w przystępny sposób, w  jednym  miejscu, żeby zwrócić uwagę na narzędzia i dobre praktyki jakie należy stosować jeśli firma chce czerpać korzyści płynące z internetu do budowania trwałej przewagi konkurencyjnej.

Mam nadzieję, że publikacja zostanie dobrze przyjęta przez naszą grupę docelową czyli polskiego, zabieganego, przedsiębiorcę, który każdego dnia musi walczyć o to, aby utrzymać się na powierzchni.

Książkę pod tytułem “Mała firma w sieci – narzędzia Google dla początkujących” można nabyć na stronie wydawnictwa Poltext pod

9 Comments

Add yours
 1. 2
  Renny

  Hm, spis treści wygląda bardzo sensownie. Wierzę, że i cała książka też taka jest 🙂 Wiele osób decyduje się na stworzenie małej firmy w sieci w ostatnich latach, więc myślę, że taka publikacja to strzał w dziesiątkę. Sam się zastanawiam 🙂

 2. 3
  Kastom

  Na pewno warto skorzystać z tej książki, zawsze dodatkowa wiedza przyda się w rozwijaniu siebie jako przedsiębiorcy i oczywiście firmy.
  Pozdrawiam

 3. 6
  Janusz Kamiński

  Przemek świetna książka. Bardzo dużo wartościowych informacji. Właśnie testuje Google Apps. Trochę się spóźniłem ob W. G. “Od 6 grudnia 2012 r. Google nie będzie już oferować nowych kont w bezpłatnej wersji Google Apps. Jeśli Twoja rejestracja w wersji bezpłatnej odbyła się przed 6 grudnia 2012 r., możesz nadal jej używać za darmo.” Pozdrawiam 😉

  • 7
   Przemek

   Dziękuję 🙂 Tak tak. Mały psikus zrobiło Google i zlikwidowało darmową wersję. Tylko szkoły jeszcze mogą skorzystać z wersji bezpłatnej. Nawet jak nie ma wersji zupełnie bezpłatnej to i tak usługa jest relatywnie bardzo tania w stosunku do swojej funkcjonalności i bezpieczeństwa.

 4. 9
  Ziemia Kępińska

  Mam i przeczytałem. Internet to rzeczywiście jest przyszłość. Patrząc np. na rynek informacji lokalnych to już widać, że portale lokalne mają coraz większy udział w reklamie w stosunku do gazet drukowanych (które jednak ciągle prowadzą).

+ Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.