Konwersje po wyświetleniu – nie zawsze prawdziwe?

Leave a Reply

Comment as a guest.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. A mnie zawsze zastanawia inna kwestia – jak to jest z konwersjami wiele/kliknięcie. Dla przykładu – prowadzę kampanię dla swojego sklepu internetowego. Zauważyłem, że średni współczynnik konwersji 1/kliknięcie jest dość wysoki, jednak koszt reklamy przy tylko tym wskaźniku jest na granicy opłacalności. Natomiast, jeżeli brać pod uwagę współczynnik konwersji wiele/kliknięcie, zarówno koszt konwersji jak i sama wartość tego wskaźnika jest wyśmienita.

    Czym to można wytłumaczyć? Klienci wchodzą, oglądają towar, zapamiętują nazwę sklepu i wchodzą do sklepu po jego nazwie? Tylko taki scenariusz wchodzi w grę?

    1. Witaj,

      Konwersje wiele/kliknięcie są wtedy gdy masz zdefiniowane więcej niż jedną konwersję w swoim sklepie. Tak jest? To są raczej transakcje. Wtedy koszt konwersji rozkłada się na więcej konwersji(transakcji). Polecam posta o różnicy pomiędzy konwersjami 1/kliknięcie a wiele/kliknięcie. Może to coś rozjaśni więcej 😉

      1. Tak, racja – w sklepie mam zdefiniowane 2 konwersje – sprzedaż oraz zapisanie się potencjalnego klienta na listę subskrybentów newslettera. To właśnie między te konwersje dzielony jest koszt reklamy.

        Mówiąc o konwersjach wiele/kliknięcie, bardziej zastanawiają mnie różnice w przychodach widocznych w raportach Google AdWords jak i Google Analycis – raporty Google AdWords przedstawiają o wiele wyższe przychody oraz znacznie wyższą liczbę transakcji niż raporty Google Analycis. Z tego co się orientuję, wynika to właśnie z różnicy w metodologii pomiaru. Tylko czy określając koszt pozyskania konwersji sprzedaży powinienem bardziej kierować się danymi z Google AdWords czy tymi z Analytics? 🙂

  2. Jeśli określasz koszt konwersji w AdWords to ja bym pozostał przy danych z AdWords. Są bliżej źródła 😉 Jednak Analytics jest dość mocno powiązane z Adwords, dlatego oba powinny być dość prawidłowe. Wszystko wynika z różnych metod pomiaru, tak jak sam powiedziałeś. Pamiętaj, też, że Google Analytics robi pomiary według odwiedzin a Google AdWords według kliknięć – to jest zasadnicza różnica.

  3. Czegoś tu jednak nie do końca rozumiem. Mam kampanię kontekstową, dla której jest 27 “normalnych” konwersji (czyli pochodzących z kliknięcia na reklamę) i aż 288 konwersji po wyświetleniu. Dla reklamy jest utworzona dedykowana landing page, na którą użytkownicy nie mogą dotrzeć w inny sposób niż przez kliknięcie na reklamę. Rozumiem, że z wyjaśnień, które przedstawiłeś wynika, że konwersji po wyświetleniu mogę mieć max. 27, więc skąd się bierze pozostałe 261?

    Konwersją w kampanii jest pobranie programu. Kod konwersji zainstalowany jest na landing pages oraz na stronie pobierania, do której użytkownik może dostać się przez oficjalną publiczną stronę. Wytłumaczeniem byłoby więc to, że te 261 brakujących konwersji pochodzi z publicznej strony. Jednak gdy przeglądam zakładkę Conversions, to widzę, że takich konwersji było tylko 50. Więc wciąż nie potrafię wytłumaczyć, w jaki sposób zliczone zostało 211 konwersji po wyświetleniu.

    1. Cześć Michał,

      Jeśli ktoś może się dostać na stronę pobierania i można dostać się tam także ze strony głównej to wszystko jest OK. Masz konwersje “po wyświetleniu”. Zakładam, że masz także adres strony głownej w treści reklamy graficznej ;). W zakładce “konwersje” możliwe, że konwersje zostają doliczone do strony, która jest podpięta do reklamy graficznej ale za to nie dam głowy. Musze to sobie sprawdzić. Jeszcze jedno sprawdź czy ten LP nie jest zaindeksowany przez Google, bo możliwe, że po prostu ludzie wchodzą na Twoje LP z organica i wtedy naliczają się konwersje “po wyświetleniu” dla osob, które wcześniej widziały Twoją reklamę.

Sliding Sidebar