Google dość restrykcyjnie odnosi się do jakości dostarczanych treści użytkownikom wyszukiwarek przez reklamodawców. Jest to ta sama filozofia, która przyświeca firmie Google w stosunku do wyników organicznych wyszukiwania. wyznacznikiem jakości kampanii AdWords jest wskaźnik Wyniku Jakości (Quality Score), który określa jakość poszczególnych elementów kampanii oraz jakość całego konta i stron docelowych.
Od czasu kiedy Google wprowadziło Wynik Jakości, reklamodawcy muszą uważniej przyglądać się serwowanym informacjom i sposobom ich przekazu do użytkowników wyszukiwarki. Wydaje się, że zmusza to nas, reklamodawców do bardziej wytężonej pracy ale to zmuszanie wychodzi nam tak naprawdę na dobre. Dlaczego? Po pierwsze lepsze i trafniejsze informacje dla użytkowników wyszukiwarki, którzy korzystają z linków AdWords uczy ich, że są tam przydatne informacje i zachęca do dalszego korzystania z reklam. Po drugie, Wynik Jakości zmusza nas do dopasowywania oferty do potrzeb użytkownika a to z kolei generuje bardziej wartościowe konwersje – reklamujemy to co naprawdę możemy zaoferować bo inne konwersje stają się za drogie. Wynik Jakości jest dlatego dobry zarówno dla Google jak i dla nas, gdyż pilnuje aby nasze działania reklamowe były bardziej efektywne. Wynik Jakości ma jeszcze jedną bardzo ważną funkcję, wyrównuje szanse pomiędzy “dużymi” a “małymi” reklamodawcami. Znalazłem ciekawy artykuł traktujący o tym temacie i postanowiłem go zamieścić i dodać parę słów od siebie.
Wynik Jakości bezpośrednio odpowiada za:
- Pozycję reklamy
- Rzeczywiste stawki CPC
- Szacunkową stawkę za pierwszą stronę
Czyli odpowiada bezpośrednio za nasze wydatki ale też za to na jak atrakcyjnych pozycjach będą wyświetlać się nasze reklamy.
Poniżej kilka porad jak zwiększyć Wynik Jakości
Jeśli zakładamy nowe konto niestety jesteśmy z reguły w gorszej pozycji niż starsze, dobrze prowadzone konta. Aby móc konkurować ze “starszymi” reklamodawcami musimy być bardziej uważni i ostrożni. Nie polecane jest tworzenie kampanii bez uprzedniego dokładnego planu strategicznego i odpowiedniej wiedzy.
Jak zacząć z wysokim Wynikiem Jakości (QS – Quality Score)?
Generalnie wysoki wskaźnik kliknięć CTR i wysokie deklarowane stawki (max. CPC) aż do momentu ustanowienia stabilnego CTR są dwoma najważniejszymi czynnikami poza dopasowaniem słów kluczowych do treści reklam i historią słowa kluczowego. Istnieje jeszcze przekonanie, że Google posiada swoje kalkulację dla poszczególnych słów kluczowych dotyczące odpowiedniego CTR i jeśli licytujemy słowa, które historycznie miały zawsze niski CTR to Google nie będzie promował ich wysokim wynikiem jakości z uwagi na małe szanse zarobku. Ile w tym prawdy, pozostawiam do własnych przemyśleń.
Osobiście spotkałem się raczej z “zepsuciem” Wyniku Jakości słowa przez mało wytrawnych reklamodawców. W jednym przypadku moje słowo miało bardzo niski QS i przez to minimalny CPC (poprzedni wskaźnik przed szacunkową stawką za pierwszą stronę) wynosił 5 zł mimo braku reklamodawców konkurencyjnych i dobrego dopasowania treści reklam do słów kluczowych.
Wystarczyło przeboleć kilkadziesiąt kosztownych kliknięć QS słowa i koszty CPC wróciły do normy. Dzięki temu przez jakiś czas byłem sam na dane słowo, dość popularne, dopóki inni reklamodawcy się nie zorientowali, że słowo znowu jest tanie. A więc osobiście wierzę w historię każdego słowa, która w dość istotny sposób wpływa na QS i koszty.
Linki sponsorowane upodabnia się do SEO?
Dopasowanie i konsekwencja są kluczem do sukcesu jeśli chodzi o Google. Zarówno w SEO jak i PPC. Aby osiągnąć dopasowanie trzeba spełnić kilka warunków:
Jeśli chodzi o reklamę:
- Najważniejsze słowa kluczowe w nagłówkach
- Co najmniej dwa słowa pogrubione w treści reklamy
- Słowo kluczowe powinno znajdować się w wyświetlanym adresie URL
- Słowo kluczowe powinno znajdować się także w docelowym adresie URL
Jeśli chodzi o strony docelowe:
- Słowo kluczowe w tytule strony
- Słowo kluczowe w nagłówkach (tag html – H1) –
- Słowa kluczowe w treści strony
- Zamieszczanie polityki prywatności na oddzielnej podstronie
- Zamieszczanie warunków korzystania ze strony (produktu lub usługi)
Z własnego doświadczenia wiem, że duże znaczenie ma także prosta budowa strony pod względem kodu, szczególnie nawigacji.
Jak sprawić aby Google uważało każdy Twój adres URL za dopasowany?
Możemy wykorzystać do tego celu znak zapytania (?). Wystarczy po każdym adresie docelowym i wyświetlanym dodać słowo kluczowe. W adresach wyświetlanych nie ma tego problemu bo możemy dodawać dowolne słowo za lub przed nazwą i domeną naszej strony. Dla adresu docelowego wykorzystujemy znak zapytania i dodajemy słowo kluczowe. Dzięki znakowi zapytania słowo dodane nie powoduje przekierowania na inną stronę albo błędów. po prostu kieruje na stronę docelową, którą wybraliśmy.
Adres wyświetlany i docelowy mogłyby wyglądać tak:
Adres wyświetlany:
www.moja-strona.pl/slowo_kluczowe
Adres docelowy:
http:www.moja-strona.pl?slowo_kluczowe
W ten sposób oba adresy są do siebie dopasowane i w oczach systemu daje nam to szansę na wyższy Wynik Jakości.
**********************EDIT*****************
Zapraszam do ściągnięcia przewodnika po Wyniku Jakości w formacie PDF pt.
Post trafił w moje ręce w sytuacji gdy właśnie “zmagam” się z moim Wynikiem Jakości. Sytuację opisywałem już na forum pomocy AdWords i wydaje mi się, że zastosowałem się do wszystkich rad podnoszących WJ (dopasowanie :)). Niestety mimo usilnych starań coś jest nie tak z jedną z moich kampanii – niski wynik jakości (1) (mimo że kampania przez około tydzien działała idealnie) i informacja:
Trafność: W porządku
Strona docelowa: Złe
Skuteczność strony docelowej: W porządku
Mimo usilnych starań (cena za słowo 12 zł, dopasowanie słowa scisłe, skierowanie na region i domena internetowa ze słowem kluczowym) w dalszym ciągu reklama nie wyświetla się i WJ jest na tym samym poziomie ;/ Co ciekawe tworząc identyczną testową kampanię na inną domenę (blog tematyczny) wszystko było OK i reklama z tym nieszczęsnym słowem była na 1 -2 miejscu, a WJ = 10 potem 7. Cuż .. kampanię testową wyłączyłem i skierowałem zapytanie bezpośrednio do Pomocy AdWords – otrzymałem wiadomość od miłej Pani ;), że sprawa zostanie skierowana do specjalistów celem wyjaśnienia takiego stanu rzeczy… Pozostało czekać, ale jeśli ktoś miał podobny problem chętnie przyjmę wszelkie wskazówki.
Pozdrawiam Autora i czytelników MarketingLab.pl
PS. Konto Adwords ma około miesiąca
Cześć Jarek,
Sprawa jest dość jasna 🙂 Twoja strona docelowa nie pasuje dla systemu do danego słowa kluczowego. Testową kampanię skierowałeś na inną stronę i QS był OK. Oznacza to, że musisz popracować nad Stroną docelową. Skorzystaj z porad powyżej i z porad w pomocy Adwords.
http://adwords.google.com/support/aw/bin/answer.py?answer=46675
To Tyle co mogę powiedzieć nie widząc strony i kampanii.
powodzenia
świetny post, thx.
pozdrawiam.
Witam, trafiłem tu niedawno i jestem pozytywnie zaskoczony. Dotychczas tę wiedzę nabywałem na stronach zagranicznych. Osobiście w optymalizowanych przeze mnie kampaniach stosuję rozwiązanie tego typu (oprócz wskazówek podanych przez Ciebie powyżej):
Mamy stronę docelową ze słowem kluczowym, im częściej występuje w treści, tym lepszy uzyskujemy wynik jakości.
Przygotowuję kilka wersji tej samej strony z innym, przyjaznym urlem – np. szkoła jazdy, nauka jazdy, prawo jazdy, mamy wtedy wytłuszczenie w linku wyświetlanej reklamy (na każdej stronie zastępujemy pokrewne słowa kluczowe w treści). Następnie, aby uniknąć wewnętrznego duplicate content, należy wyłączyć indeksowanie powielonych stron, dodać rel=’nofollow’. Dla wordpressa stosuję tę wtyczkę: http://wordpress.org/extend/plugins/ultimate-noindex-nofollow-tool/ . Do tego powtórzenia słów kluczowych w reklamie i CTR rośnie w oczach! Świetny post, pozdrawiam
Witaj,
Ciekawa strategia. Dzięki za ten komentarz 🙂
Ciekawa moze i jest, ale chyba podchodzi pod Black Hat SEO. Ja nie szukam problemow 🙂
Dzięki za ciekawe “how to”,
Pozdrawiam,
Konstanty
Dzięki za komentarz. Cała przyjemność po mojej stronie 😉
przepraszam, CTR i wynik jakości miało być
Dzięki za omówienie zasad. Prowadzę swoją pierwszą kampanię i nie do końca rozumiałem jak wynik jakości wpływa na płatność za kliknięcie. Jeszcze raz dziękuję.