Kilka dni temu zdawałem, po raz kolejny, drugi, zaawansowany egzamin z sieci wyszukiwania w celu odnowienia GAPa. Zauważyłem pewne różnice w pytaniach, a ostatnio zdawałem go całkiem niedawno. Tak więc postanowiłem podejść do pozostałych dwóch i zobaczyć co tam nowego słychać po wszystkich ostatnich zmianach w AdWords i Google. Postanowiłem się tym podzielić tak, aby wiadomo było jak łatwiej i efektywniej można się przygotować ; ) Ale od poczatku.
Ile jest egzaminów Google i co trzeba zdać, aby otrzymać tytuł Google Advertising Professional (popularny GAP)?
Egzaminy dostępne są cztery. Z tym, że wystarczy zdać 2, aby otrzymać tytuł specjalisty GAP. Właściwie to GAP już nie funkcjonuje oficjalnie jako nazwa, ale jest ona o tyle fajna, że chyba długo będzie jeszcze istnieć w mowie branżowej.
Egzamin obowiązkowy to egzamin z Podstaw reklamy w Google (120 pytań, 180 minut, 85 % zalicza), jak go zdamy to do wyboru mamy 3 egzaminy w zależności od tego co nas bardziej interesuje albo w czym się specjalizujemy:
- Egzamin zaawansowany z reklamy w sieci wyszukiwania (109 pytań, 120 minut, 80% zalicza)
- Egzamin zaawansowany z reklamy w sieci reklamowej (110 pytań, 120 minut, 70% zalicza, ale głowy nie dam)
- Egzamin zaawansowany z raportowania i analizy danych (107 pytań, 120 minut, 70% zalicza)
Ilość pytań się zmienia z tego co zaobserwowałem, ale różnica są niewielkie. W kwestii egzaminu z sieci reklamowej i Youtube nie daję głowy, że 70% zalicza, ale na to wszystko wskazuje. Nie znalazłem na to odpowiedzi w pomocy Google o egzaminach.
No to trochę o każdym z egzaminów dla tych, którzy planują któryś zdawać w najbliższym czasie.
Egzamin z podstaw reklamy w Google
Właściwie wszystko opisałem w poście dotyczącym egzaminu z podstaw reklamy Google. Jednak od tamtego czasu zmieniła się długość czasu egzaminu. Zamiast 120 minut jest 180. Pewnie dlatego, że były kłopoty ze zdaniem. Możliwe, że wynikało to z pierwszego tłumaczenia, które powodowało wiele niejasności. Da się zdać w 38minut przy dobrych wiatrach a zupełnie na luzie w godzinę ;).
Egzamin zaawansowany z reklamy w sieci wyszukiwania
Dokładnie egzamin opisałem w poście Search Advertising Advanced Exam. W tymże poście zwracałem uwagę, że główne ważne tematy egzaminacyjne to:
- Szczegóły dotyczące Wyniku Jakości – Tutaj polecam w szczególności zbiór linków o Wyniku Jakości oraz prezentację Mariusza Gąsiewskiego z SEMcampu o Wyniku Jakości.
- Zasady aukcji AdWords – także trochę szczegółów, których się na co dzień nie pamięta. Polecam krótki filmik o zasadach aukcji AdWords
- MCK (Moje Centrum klienta) – bardzo dużo pytań i to szczegółowych, łącznie z MDS. Tutaj wszystko o MCK.
- AdWords API – także, więcej niż kilka pytań, ale raczej z funkcjonalności niż zasad działania
- Optymalizacja kampanii – logiczne myślenie i praktyka, nic więcej tutaj
- Ustawienia kampanii– dość szczegółowe i podchwytliwe pytania
Poza tym pojawiły się też pytania dotyczące Google Analytics, ale nie na jakimś zaawansowanym poziomie. Bywają cały czas pytania, których nie rozumiem albo posiadają dwie dobre odpowiedzi. No cóż trzeba to wziąć pod uwagę. Trzeba także pamiętać, że trzeba uzyskać teraz 80%. Wcześniej było to 85% i bardzo wiele znanych mi osób, nie dało rady bo np. miało 84%. W każdym razie teraz jest mniej. Poprzeczka została lekko zoptymalizowana 😉
Egzamin zaawansowany z raportowania i analizy danych
Ten egzamin opisuję pierwszy raz. Podchodziłem do niego dużo rzadziej, niż do egzaminu z sieci wyszukiwania z racji tego, że zdawałem GAIQ z Analytics nie uważałem za konieczne dublowanie egzaminów. Egzamin mnie trochę zaskoczył bo pytania są z dość szerokiego tematu, a do tego z różnych intefejsów Analytics – raz ze starego, raz z nowego. Pytania dotyczyły przede wszystkim:
- Oczywiście Google Analytics – zarówno stary i nowy interfejs. Pytania w stylu – “w jakim raporcie znajdziemy informację dotyczące przychodów z poszczególnych produktów” albo “co powinno być wymiarem a co danymi jeśli w raporcie niestandardowym chcę zobaczyć ilość konwersji z danego regionu dla nowych odwiedzających”. Było też o wskaźnikach i ich interpretacji. Dobrze jest mieć otwarty interfejs na innym komputerze.
- Optymalizacji kampanii AdWords – pytania trochę w stylu i tematyce podobne do pytań z egzaminu zaawansowanego z sieci wyszukiwania. Było coś o aukcjach AdWords, optymalizacji i ustawień kampanii. Było także trochę w temacie konwersji, jak zakładać, co to są konwersje po wyświetleniu, 1/kliknięcie, wiele/kliknięcie.
- Optymalizatora witryny – i tutaj pytania dotyczyły na przykład kolejności kroków założenia eksperymentu, aspektów technicznych eksperymentów takich jak tagowanie stron przeznaczonych do testów itp. Szczerze to jednak trzeba kilka testów zrobić, aby odpowiedzieć łatwo na te pytania. Sama teoria do końca nie wystarczy.
Egzamin zaawansowany z sieci reklamowej
Ten egzamin bardzo szczegółowo skupiał się na sieci reklamowej (czasem jeszcze spotkałem w pytaniach określenie sieć partnerska) i kampaniach na Youtube.
Pytania dotyczące sieci reklamowej są dość szczegółowe. Często poruszane problemy to kwestie promocji marki i aspektów optymalizacji kampanii pod taką promocję. Kwestie rozliczeń CPM vs CPC i ich wpływu na pozycję reklamy. Generalnie także dość dużo było pytań związanych z reklamą graficzną – szczególnie aspektami technicznymi takimi jak czas reklamy i wykorzystywane technologie. Kto wie ile minimalnie musi trwać film na YT aby została wyświetlona reklama in-stream ? 😉
A propo Youtube to temat sam w sobie na tym egzaminie. Rodzaje reklam, miejsca reklamowe, zasady reklamowania się na przykład na stronie głównej. Kto wie, że na stronie głównej rozliczamy się na zasadach CPD (cost per day)? Kto wie, że mozna rezerwować filmy ? Czy ktoś korzystał z video targeting tool? Oczywiście Ci co walczą z diplayem na codzień to wiedzą. Ale jest także kwestia Wyniku Jakości na YT i reklamowania się na Youtube poprzez AdWords. Polecam miniprzewodnik semahead o Youtube, stronę dotyczącą reklamy na youtube.
Po zdawać te egzaminy?
Po pierwsze zdajemy je po to aby uzyskać indywidualną kwalifikację Google (moja strona egzaminów) jako specjaliści w temacie reklamy SEM, po drugie aby uzyskać status partnera Google i móc posługiwać się pięknym logiem :). Do tego istnieje bonus w postaci mapy agencji i specjalistów Google. Trzeba jednak dodatkowo przystąpić do programu Google dla Agencji, który polecam wszystkim SEMitom.
Drugim aspektem jest fakt sprawdzenia się na jakimś egzaminie z naszego zawodu 😉 Często pojawiają się braki w różnych kwestiach i taki egzamin może uświadomić nam te ubytki. Diabeł tkwi w szczegółach.
Jak przystąpić do egzaminu?
Przede wszystkim trzeba założyć sobie profil specjalisty, później także konto MCK jeśli chcemy zostać certyfikowanym partnerem. Jeśli spełnimy warunki to możemy korzystać z oficjalnego loga partnera Google.
Trzeba spełnić następujące warunki:
- mieć zarządzane wydatki (na naszym MCK) na poziomie co najmniej 10 000 USD w okresie ostatnich 90 dni;
- zatrudniać co najmniej jednego kwalifikowanego specjalistę;
- zaakceptować warunki korzystania z usługi
Jak widać ja spełniam warunki ale nie mam cały czas partnera. Po wygaśnięciu egzaminów trzeba czasem odłączyć i na nowo podłączyć MCK. Jeśli to nic nie pomoże to trzeba sprawę zgłosić do pomocy.
Podsumowanie
Polecam oczywiście także centrum edukacji AdWords, jest tam sporo informacji w pigułce, choć pomoc AdWords i praktyka się przydaje bardzo w zdawaniu egzaminu. Mimo, że nie można mieć nic włączone na komputerze podczas zdawania egzaminu (program do zdawania nie pozwala na to) to można mieć przy sobie drugi komputer. Z własnego doświadczenia jednak wiem, że trudno jest coś znaleźć na szybko. Pytania są tak ułożone, żeby nie było łatwo ściągać. Polecam też sposób zdawania “ala PrzemekM“, który opisałem w poście o egzaminie z podstaw. Naprawdę ułatwia zdanie.
Na koniec pochwalę się pięknymi certyfikatami 🙂
i tu jeszcze strona z egzaminami 😉 Stronę można sobie wyhodować po zdaniu egzaminów na stronie podsumowującej wyniki i historię certyfikacji.
PS jeśli ktoś zdawał też te trzy egzaminy to zachęcam do komentarza i własnych doświadczeń.
10 sekund po wrzuceniu posta był on już w Google 😀
Ciekawa sprawa bo ja zdawałem wczoraj egzamin z podstaw, pochwalę się – 96%:), i miałem 120 minut i 113 pytań.
No to jak to jest z tą ilością czasu na zdanie egzaminów 😛 ?
hmmm dopiero co zdawałem kilka i byłem przy zdawaniu egzaminów kilku osób z mojego teamu Internetowej Rewolucji i było 180 minut. Ale dowiem się u źródła i napiszę update 😉
Udalo mi sie zdac egzaminy, ale nie moge znalesc miejsca w ktorym moglbym pobrac te piekne dyplomy od google…
Trzeba wejść na Witryn egzaminacyjną przez Moje egzaminy w Programie certyfikacji
Zdawałem w czwartek podstawowy i jest 120 min i 113 pytań. Prostych, ale niektóre zadawane nieprecyzyjnie i wg mnie odpowiedzi może być kilka, no może dwie 🙂
Ulżyło mi jak zobaczyłem 91%, bo tak jak pisałem, trzeba myśleć jak Google rozwiązując ten test. Ale jednak znaczna większość pytań, to pytania konkretne i proste, albo konkretne i wymagające podstawowej wiedzy, albo konkretne wymagające myślenia jak w kampanii AdWords.
gratuluje 🙂 dzieki za dodatkowy feedback 🙂
Czy aby otrzymać certyfikat trzeba mieć ukończone 18 lat, czy wystarczy 16?
Ja zdawałam Search Advertising Advanced Exam wczoraj. Pytań było 109, czas 120 min.
Niestety tłumaczenie niektórych pytań fatalne: niektóre odpowiedzi różnił zaimek “w koncie” lub “na koncie”, no i jeszcze trafiło się pytanie odnośnie narzędzia ustalani pozycji, które już raczej nie funkcjonuje.
Nie mniej zdałam 🙂
Hej, osobiście zupełnie zgadzam się z Twoim wpisem !