Nie wiem czy wszyscy się zorientowali, ale kolor żółty znowu powrócił jako wyróżnik dla reklam ponad wynikami organicznymi.
Ostatnia zmiana koloru nastąpiła w lipcu zeszłego roku. Wtedy kolor żółty zastąpiony został kolorem różowym.
Czemu Google zmienia kolory tła?
Moim zdaniem to kwestia “opatrzenia się” kolorów i możliwe podświadome omijanie linków sponsorowanych przez “bardziej świadomych” użytkowników wyszukiwarki. Inna hipoteza mówi po prostu o tym, że jak co się zmienia to przyciąga wzrok i jest to kolejny ukłon w stronę tych reklamodawców, którzy pracują i płacą aby uzyskać najwyższe pozycje. Pytanie oczywiście czy te najwyższe pozycje są zawsze najlepsze. Trochę dywagacji na ten temat w jednym z moich poprzednich postów na temat wpływu pozycji na wskaźnik konwersji.
Co sądzicie o przyczynach powrotu koloru żółtego? 😉
moim zdaniem chodzi o ujednolicenie wyglądu linków sponsorowane oraz wyników organicznych, przemawia za tym również zmiana wyświetlania reklam, pierwszy wiersz pojawia się jako ciąg dalszy tytułu
myślę że to ma sens, mniej widoczne różnice mogą powodować więcej kliknięć (sama zanim zaczęłam interesować się pzycjonowaniem i adwordsem raczej unikałam kliknięć w reklamy)
Nie wiem jak tam “mniej wprawieni” użytkownicy, ale ja nawet nawet nie wiedziałem, że kolor tła jest żółty, już nie wspominając o tym, że był różowy. Widocznie z automatu omijam wyniki promowane.
Jest takie błędne przeświadczenie, że osoby mniej doświadczone w internecie klikają na linki bo ich nie rozróżniają od organica, a osoby bardziej doświadczone omijają linki sponsorowane. Tak akurat jest coraz rzadziej. Z badania Gemiusa z bodajże już 2006 roku wynika, że ponad połowa osób, które klikają na linki sponsorowane są zadowolone z ich wyników. Coraz więcej reklamodawców robi dobre kampanie i wyniki sponsorowane naprawdę wspomagają wyszukiwanie a nie generują spam. Dba też o to Wynik Jakości, który ostatnio staje się bardziej restrykcyjny dla reklamodawców. A inny temat to już sam fakt, że można zauważyć wyraźną tendencję do tego, że coraz trudniej się pozycjonować stricte komercyjnym witrynom, a promowane są strony nonprofit typu Wikiedia z dużą ilością wartościowej treści. Dlatego prawdopodobnie coraz częściej łatwiej będzie znaleźć w organiku informację o czymś a w linkach sponsorowanych konkretną ofertę. Wszystko ma swoją funkcję.
Jeśli powodem byłoby “opatrzenie się”, to pytanie dlaczego powrót akurat do żółtego, który już był. To samo pytanie można zadać jeśli chodzi o zmianę, która ma przyciągać wzrok. Może bardziej uwagę przyciągałoby tło w kolorze którego nigdy nie było? Jeśli wyniki miałyby się zlać z organicznymi, to można by zrezygnować zupełnie z koloru tła.
Być może powrót do poprzedniego koloru tła wynika z analizy efektywności jednego i drugiego koloru. Jeśli w ogóle można wyciągnąć jakieś wartościowe wnioski. Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy mieliśmy przecież do czynienia z wieloma zmianami, które mogą zafałszować wynik takiej analizy.
Dla mnie żółty jest przyjemniejszy dla oka, cieplejszy i lepiej komponuje się z mapką, która wyświetla się obok:)