Niedawno pojawiła się możliwość testowania pod nazwą ACE w AdWords, o której pisałem już jakiś czas temu. Teraz usługa jest już dostępna na wszystkich kontach, dlatego powrócę do tematu. AdWords Campaign Experiments pozwala nam na testowanie kilku istotnych elementów w naszych kampaniach bez potrzeby analiz typu “zmieniłem i po fakcie zobaczę czy to była dobra zmiana”. Teraz możemy dokonywać testów na zasadzie testów statystycznych, które pokażą nam w rzeczywistym czasie czy nasza zmiana daje pozytywne czy negatywne rezultaty w stosunku do wersji pierwotnej.
Generalnie większość testów wykonuje się przez testowanie typu A/B czyli poprzez dwie wersje grupy reklam i porównywanie jej wyników. Wygląda to trochę jak testowanie reklam w grupie reklam – mamy jedną reklamę, dodajemy drugą, ustawiamy rotowanie reklam i obserwujemy, która reklama się lepiej zachowuje. W ACE jest podobnie z tym, że możemy przetestować nie tylko reklamy,ale rzeczy wymienione wyżej a do tego dostajemy wyniki statystyczne, a więc podobne do wyników jakie możemy oglądać w optymalizatorze witryny.
Co można a czego nie można testować
Narzędzie pozwala nam testować wiele rzeczy w samej kampanii, niestety nie możemy dokonywać testów na poziomie ustawień kampanii tzn. rodzaju rozliczeń np CPC do CPA, i innych ustawień dla całej kampanii. A więc jakie testy można i warto przeprowadzić w pierwszej kolejności?
1. Struktura kampanii
Bardzo przydatny i potrzebny test. Często jest tak, że wykonując pracę dzieląc kampanię na wiele grup reklam (dążąc do idealnego świata, w którym każde słowo ma swoją grupę i swoją reklamę) nie wiemy do końca czy nasze działania dały lepsze wyniki czy może jakiś inny zewnętrzny czynnik spowodował nagle spadek czy wzrost współczynników (CTR, konwersje).
W tej chwili możemy daną grupę reklam (kontrolną) podzielić na wiele mniejszych (testowych) i porównać czy struktura pierwotna czy nowa ma lepszy wpływ na działanie naszej kampanii.
2. Stawki słów kluczowych
Stawki słów kluczowych to jedyna rzecz, którą można przetestować w jednej grupie reklam. Tzn. możemy dla jednego słowa włączyć w tej samej grupie reklam dwie stawki i porównać ich działanie na zachowanie się kampanii dla tego słowa kluczowego. Możemy oczywiście przetestować zmianę stawki dla wszystkich słów na raz.
3. Dopasowania słów kluczowych
Czy dodawanie słów kluczowych w różnych dopasowaniach wpływa pozytywnie czy negatywnie na naszą kampanię? Bardzo wiele osób dodaje zawsze słowa kluczowe we wszystkich dopasowaniach. Ciężko powiedzieć jaki to ma wpływ. W tej chwili możemy obok grupy reklam obecnej (kontrolnej), którą posiadamy, kopię tej grupy, w której dodamy lub skasujemy dodatkowe dopasowania słów kluczowych.
4. Dodawanie słów lub kasowanie
To jest odwieczne pytanie każdego specjalisty od AdWords – Czy kasować czy dodawać słowa do grupy i jak to wpłynie na moją kampanię. Czy nowe słowa wygenerują więcej wyświetleń, czy może zabiorą dotychczasowym? Czy skasowanie słowa bardzo zmniejszy ilość konwersji i jak wpłynie na ich koszt?
Teraz już nie musimy zgadywać. Można dodać słowo w samej grupie reklam i oznaczyć je jako testowe lub stworzyć kopię grupy i tam dodać nowe słowa lub je skasować
Podsumowanie
Narzędzie to uważam, że jedno z najważniejszych do tej pory wprowadzonych narzędzi w AdWords, gdyż jedynie wiarygodne testy mogą nas przybliżyć do idealnej kampanii, a narzędzie to pozwala wreszcie takie testy robić. Prawda niestety jest taka, że wyniki są jeszcze dość ubogie, tak, że możemy zobaczyć dane w dość dużym uogólnieniu (w firmie różnokolorowych strzałek przy każdym wskaźniku). Mankamentem jest także fakt, że w jednej kampanii można przeprowadzić tylko jeden test na raz. Jednak to już zawsze coś a trzeba pamiętać, że to dopiero wersja Beta 😉
W kolejnych postach krok po kroku zademonstruję jak każdy z tych testów przeprowadzić, tak aby nic nie pozostało niejasne.