Zarządzając reklamami AdWords dla wyszukiwarki sieci wyszukiwania często mówi się o pozycji reklamy AdWords. Jest ona o tyle istotna, że wpływa znacząco na widoczność reklamy, a co za tym idzie na klikalność i ilość konwersji. Temat poruszałem w poście o wpływie pozycji reklamy na ilość kliknięć i konwersji.
Pozycja w wyszukiwarce jest jasna. Mamy do dyspozycji 11 pozycji na stronie wyszukiwania i jeśli w interfejsie AdWords widzimy, że w kolumnie śr. poz. np. pozycja 1.7 oznacza, że przez średnio nasze reklamy wyświetlają się na pozycji drugiej a rzadziej na pozycji pierwszej. Jeśli średnia pozycja reklamy wynosi 1.2 oznacza, że najczęściej w danym okresie czasu, reklama wyświetla się na pierwszej pozycji a rzadko na drugiej.
Jeśli chodzi o pozycję reklam w wyszukiwarce to możemy analizować pozycję reklamy dla kampanii, grupy reklam nawet dla każdego słowa kluczowego. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w sieci partnerskiej. Bardzo niewiele osób wie co tak naprawdę oznacza średnia pozycja reklamy w sieci i czy jest ona efektywna czy nie. De facto zależy to tak naprawde od konkretnej strony i rozłożenia tzw. jednostek reklam, ale postaram się mniej więcej wyjaśnić o co chodzi z pozycjami reklam w sieci partnerskiej.
Jednostka reklam w sieci partnerskiej Google
Reklamy w sieci partnerskiej rozmieszczane są na stronach, będących w sieci, w tzw. jednostkach reklam. Jednostka reklam to miejsce na stronie przeznaczone do zamieszczania reklam. Jednostka reklam, może być różnych wielkości w zależności od wyboru właściciela strony (wydawcy). Ich wymiary mają zazwyczaj wielkości odpowiadające rozmiarom reklam graficznych w AdWords. Jeśli w danym momencie żadna reklama graficzna nie kwalifikuje się do wyświetlenia w jednostce reklam, zastępuje ją odpowiednia ilość reklama tekstowych. Oczywiście przy założeniu, że oba te rodzaje reklam mogą się wyświetlać, jeśli nie to wyświetlają się wybrane rodzaje przez wydawcę. Więcej o jednostkach reklam w pomocy Adsense
Jak określana jest kolejność reklam w sieci partnerskiej?
Przeważnie pozycja reklam liczona jest lewej góry strony do prawego dołu strony. W uproszczeniu oczywiście. Patrząc na stronę od wewnątrz reklama pierwsza będzie to ta reklama, która jest najwyżej w kodzie strony. A więc przykładowo reklama na górze po lewej będzie pierwsza a reklama w prawej kolumnie będzie określana jako druga. Na jednej stronie mogą być maksymalnie 3 jednostki reklam o różnych rozmiarach i ich położenie będzie określać atrakcyjność miejsc reklamowych dla reklamodawcy. Im wyższy ranking reklamy tym reklama będzie walczyć o lepsza pozycję w wyższej jednostce reklam, jeśli oczywiście się tam może zmieścić i jest odpowiedniego rodzaju.
Pozycja reklamy w sieci partnerskiej
W sieci partnerskiej nie zawsze jest tak jednak, że pozycja pierwsza jest pozycją najlepsza ponieważ format jednostki położonej najwyżej nie zawsze może być największy, graficzny, widoczny itp. Czynników może być wiele. Co więcej średnia pozycja np. 5 w sieci partnerskiej oznaczać może to, że nas nie ma w ogóle na danej stronie. Tzn. jesteśmy ale jeśli widocznie bardzo rzadko dopiero po kliknięciu na guzik “zobacz więcej reklam”.
Wynika to z tego, że średnio na stronie znajduje się najczęściej jedna jednostka reklam, w której jest od 2 do 4 reklam. Tak więc jeśli nasza reklama średnio nie ma pozycji <3 to jej pozycje można uznać za mało efektywną i należy spojrzeć na stronę aby przekonać się jak położone są tam jednostki i wyświetlane reklamy.
Pozycję reklamy mozemy zobaczyć tylko do szczegółowości grupy reklam. Nie możemy zobaczyć jaka reklama i dla jakiego słowa osiąga konkretne pozycje. Dlatego też warto jest dzielić kampanię na grupy reklam w zależności od formatu i z małą ilością słów (jeśli jest to kampania dla słów kluczowych)
Może to nie dokładnie ten temat, ale mimo to pytanie zadam. Chodzi o reklamy wyświetlane na youtube.com Ustawiając w panelu Adwords reklamy skierowałem je na youtube ogólnie i poszczególne kategorie. Jednak zauważyłem, ze reklamy pojawiaja sie na zagranicznych filmikach, a na polskich ich nie ma. Czy istnieje wogole na koncie youtube blokada takich reklam? Czy one pojawiaja sie na polskim wideo? I co decyduje o tym, ze filmik pojawia się na video, a nie np po prawej stronie? Czy jesli chcialbym zeby reklama wyswietlala się po prawej stronie w wynikach wyszukiwania wideo to muszę podać do tej strony konkretny link czy po powiązaniu z treścią wyników wyszukiwania reklama sama pojawi się pod danym haslem, zwlaszcza jeśli nie mam slow kluczowych w kampanii?