Minęło już trochę czasu odkąd pojawiła się nowa opcja kierowania czyli “Podobni użytkownicy” (similar audiences), jeszcze niewiele osób zaczęło z niej korzystać. Stąd postanowiłem trochę przybliżyć to zagadnienie.
Co to jest opcja “Podobni użytkownicy” ?
Podobni użytkownicy (Similar Audiences) jest to opcja kierowania na Sieć reklamową dla użytkowników, którzy korzystają z remarketingu.
Wiele osób przekonało się do remarketingu. Jest to jedna, obecnie, z bardziej efektywnych form działań reklamowych w internecie. Istnieje tylko jeden problem, jak zbudować dużą i dobrą listę remarketingową? Potrzeba nam i dużo czasu i dużo pieniędzy bo przecież każda osoba musi wejść do nas na stronę, abyśmy mogli ją dodać do naszej listy remarketignowej (nadać jej ciasteczko). Odpowiedzią na ten problem jest właśnie opcja kierowania na “Podobnych użytkowników”.
Jak działa opcja “Podobni użytkownicy”?
Ponieważ “Podobni użytkownicy” są dostępni tylko dla kont, które zbierają/ posiadają listy remarketigowe, nie zobaczymy jej jeśli nie używamy remarketingu. Jeśli natomiast posiadamy listy remarketingowe, muszą one być odpowiedniej jakości i wielkości. O jakości opowiemy sobie za chwilę, natomiast preferowana wielkość listy to +500 ciastek.
Podobni użytkownicy to tak naprawdę rodzaj listy remarketingowej, na której są osoby (ciastka), których poszukujemy, ale jeszcze nie udało nam się ich pozyskać. System poszukuje osób odpowiadających użytkownikom, których oznaczyliśmy jako grupę remarketigową.
System poszukuje użytkowników w internecie o podonych zachowaniach (odwiedzane strony, wyszukiwane hasła, demografia, lokalizacja i inne) i wskazuje ich jako podobnych do naszej listy.
Warto wspomnieć, że osoby z naszej listy pierwotnej są automatycznie wykluczani z listy “Podobni użytownicy”. Mówimy tutaj tylko o wykluczeniach osób z konkretnej listy, która była brana jako pierwowzór do konkrentej listy “Podobni użytkownicy”.
Czy “Podobni użytkownicy” są podobni do kierowania “Zainteresowania”?
Nie do końca. Listy “Podobni użytkownicy” są przede wsystkim listami dużo bardziej precyzyjnymi niż listy według zainteresowań. Trzeba przypomieć, że system poszukuje specyficznych osób, które są dla nas szczególnie istotne ze względu na swoje zachowania na naszej stronie.
Czy “Podobni użytkownicy” to standardowe kierowanie?
Nie. Opcja kierowania na podobnych użytkowników pojawia wtedy, gdy system uzna, że jest w stanie znaleźć tych podobych użytkowników, których określiliśmy w liście remarketingowej. Stąd lista musi być odpowiedniej jakości.
Co to jest jakość na potrzeby “Podobnych użytkowników”?
Przede wszystkim lista remarketingowa musi określać grupę wartościowych użytkowników, dla naszego biznesu, ze względu na ich zachowanie na stronie. Może to być dokonanie zakupu, zapis na newsletter, logowanie, etc.. Natomiast kiepskim pomysłem jest poszukiwanie podobnych użytkowników do listy typu “wszyscy, którzy byli na stronie głównej”. Taka lista nie będzie po prostu spełniać wymogów jasności co do określonej grupy.
Drugim kryterium jest rodzaj listy remarketingowej, do której poszukujemy podobnych użytkowników. Dobra lista do tego celu to lista jak najbardziej prosta czyli składająca się z najwyżej jednego warunku, np. Wejście na stronę “dziękujemy za…”, potwierdzenie zakupu, zapisu, itp. Jeśli używamy kilku warunków, np. był na stronie X i był w witrynie dłużej niż 3 minuty, nie uda nam się skorzystać z opcji “Podobni użytkownicy”. Zasada jednego warunku przy budowie listy daje nam dużą szansą na zbudowanie dobrej listy “Podobni użytkownicy”.
Jak działają “Podobni użytkownicy” w praktyce?
Dotychczasowe wyniki pierwszych użytkowników, którzy korzystali z wersji beta wyraźnie wskazują, że kierowanie fajnie działa. Mieszcząc się w koszcie pozyskania klienta, “Podobni użytownicy” zdobywali kilkanaście procent całkowitej ilości konwersji z GDN dla konkretnego klienta). Jak na jeden rodzaj kierowania wygląda bardzo zachęcająco.
Z mojego doświadczenia prywatnego CTR jest nieco niższy niż z listy pierwotnej. Ale za to zasięg nam się dramatycznie zwiększa. Wystarczy spojrzeć na estymację (bo to jest estymacja) liczby użytkowników podobnych.
Więcej o Podobnych użytkownikach w centrum pomocy Google
Zachęcam do zabawy. Może ktoś już używał i może powiedzieć co sądzi o tej nowej opcji kierowania?
Miło się zaskoczyłem skutecznością tej metody kierowania reklam. To działa naprawdę nieźle.
Oczywiście koszty pozyskania konwersji są dużo większe niż z tradycyjnego remarketingu ale przy niewielkich bazach i niszowych tematach jest to prawdziwe zbawienie.
A czy funkcja “podobni użytkownicy” będzie aktywna w remarketingu na wyszukiwarkę?
Kto to może wiedzieć 😉 Ja w tej chwili nie mam żadnych informacji w tej kwestii.
Czy remarketing jest równie skuteczny przy usługach jak przy handlu? Ktoś może ma porównanie?
Update tematu po eksperymentach – ta metoda świetnie działa w połączeniu z DSA!