Niedawno pojawiła się informacja o nowej opcji ustawień budżetu w AdWords zwanej “Timeframe”, dzięki której możemy ustawić budżet miesięczny zamiast dziennego przy zachowaniu wszystkich funkcjonalności (w optymalizatorze budżetu, funkcje są ograniczone).
Założenia nowej funkcji są takie aby bardziej efektywnie uzywać budżetu w skali całego miesiąca. Przy wykorzystaniu budżetu dziennego nie zawsze cała założona kwota zostaje zużyta. Dzieje się tak z powodu różnego nasilenia wyszukań i kliknięć w ciągu tygodnia i miesiąca. W opcji budżetu miesięcznego system automatycznie przenosi niewykorzystane środki na dni o wzmożonej ilości kliknięć. W ten sposób stara się wykorzystać założony budżet dzienny w ujęciu miesięcznym.
Google zaleca jednak korzystać z opcji budżetu dziennego jeśli reklamodawca potrzebuje pełnej kontroli w wydatkach dziennych na AdWords.
Co lepsze – budżet miesięczny czy dzienny?
Budżet dzienny:
- Zalety: Wiesz dokładnie ile wydasz każdego dnia, bez większych przesunięć środków pomiędzy poszczególnymi dniami. Każdego dnia masz tyle samo do wydania.
- Wady: Dzienny budżet może ograniczyć szansę na maksymalne wykorzystanie ruchu w ciągu miesiąca z uwagi na różnice w ilości zapytań w odniesieniu do okresów (dni tygodnia i miesiąca)
.
Budżet miesięczny
- Zalety: W miesiącach gdzie następują znaczne różnice w ilości ruchu w poszczególnych dniach, system pozwala na lepsze wykorzystanie środków przez dopasowanie wielkości dziennych budżetów względem aktywności internautów.
- Wady: Środki przeznaczone na cały miesiąc mogą zostać wykorzystane wcześniej z powodu dużych wahań w aktywności internautów. System dopasowuje wielkość budżetu na podstawie danych historycznych i to powoduje niemożliwość pełnej kontroli wydatków w danym dniu jeśli nastąpiły niespodziewane zmiany w ilości kliknięć.
Oczywiście w przypadku budżetu dziennego i miesięcznego mamy do dyspozycji metodę dostawy standardową i przyspieszoną, dzięki którym możemy kontrolować tempo wykorzystania środków. Pamiętać trzeba jednak, że metoda standardowa nie zawsze równomiernie rozkłada wydatki w ciągu wybranego okresu (dziennego czy miesięcznego) z uwagi na, jak już wspomniałem, dane historyczne, na podstawie których ustalane są częstotliwości wyświetlania reklam.
Dla kogo budżet miesięczny a dla kogo dzienny?
Nowa opcja ustawień budżetu daje reklamodawcom więcej swobody. Budżet miesięczny zapewne będzie wygodny dla osób szczególnie zainteresowanych monitorowaniem miesięcznych wyników kampanii. Budżet dzienny pozostaje jednak najbardziej pewną metodą ścisłej kontroli wydatków.
Czy budżet dzienny to nie czasem budżet miesięczny?
No właśnie. wracam do pytania, które postawiłem w tytule tego posta.
Mimo, że AdWords mówi o “pełnej kontroli” przy wykorzystaniu budżetu dziennego to jednak w Pomocy AdWords napisane jest co następuje:
(…)Google może zezwolić na 20% więcej kliknięć dziennie, niż przewiduje budżet dzienny. Jest to tak zwane przekroczenie limitu kliknięć.
Niemniej system pilnuje, aby w każdym okresie rozliczeniowym opłaty nie przekroczyły kwoty równej liczbie dni w tym okresie pomnożonej przez budżet dzienny. Jeśli na przykład budżet wynosi 300 PLN dziennie, a okres rozliczeniowy ma 30 dni, za cały okres rozliczeniowy zapłacisz maksymalnie 9000 PLN.
Zatem wynika z tego, że budżet dzienny rozpatrywany jest tak naprawdę w ujęciu miesięcznym.
Zatem co robić?
Moim zdaniem, jeśli umiemy wykonać operację matematyczną 😉 budżet dzienny X 30,44 dni (średnia ilość dni w miesiącu) to pozostając przy budżecie dziennym i nie dając systemowi za dużej swobody, mamy budżet miesięczny a możemy mieć pewność, że nasz miesięczny założony budżet mniej więcej zostanie wykorzystany równomiernie.
Co nie oznacza oczywiście, że uważam nową opcję za złą. Czas pokaże jak ona działa. Postaram się wkrótce opisać wyniki moich testów z tym ustawieniem.
PS Budżet miesięczny nie jest dostępny jeszcze na wszystkich kontach w Polsce.