Wszyscy wiemy, że wyniki lokalne mają obecnie bardzo duże znaczenie w strategii widoczności w Google. Nierozerwalnie z wynikami na frazy lokalne (np. weterynarz warszawa) wiąże się mapa Google po prawej stronie wyników wyszukiwania. Dzięki temu, że własnie w wynikach wyszukiwania zagościła kiedyś mapka spowodowało, że coraz więcej osób korzysta z niej bezpośrednio i wyszukuje potrzebne dla siebie usługi na mapie Google. W tym miejscu pojawiają się tzw. miejsca Google czyli wizytówki firm z opisem firmy oraz czerwone pinezki na samej mapie zaznaczające miejsce prowadzenia działalności. Oczywiście jak tylko pojawiły się miejsca Google, pojawił się też ranking tych miejsc w wynikach, co spowodowało, że rynek pozycjonowania rozszerzył się o kolejną usługę. Jakiś czas temu pisałem o czynnikach wpływających na pozycjonowanie na mapach Google. Dziś chciałbym omówić, na podstawie badania, czynniki wpływające na widoczność i klikalność naszego wpisu w wynikach wyszukiwania.
Badanie eyetracking wyników na mapach i ich klikalności
Niedawno wpadło mi w ręce ciekawe i bardzo świeże badanie (10.2011) badanie eyetracking dotyczące wyników wyszukiwania na mapach Google. Badanie zrobiła firma Mediative. Badanie zostało zrobione z wykorzystaniem osób w siedzibie firmy (12) oraz przy pomocy badanych zdalnie (90), gdzie była badana mapa kliknięć. Badanie zostało rozłożone prawie po równo pod względem płci z lekką przewagą mężczyzn (51%/49%). Ponad połowa (63%) badanych była w wieku 25 – 40 lat. Badanymi byli przede wszystkim mieszkańcy Kanady.
Scenariusz badania polegał na zaplanowaniu wycieczki przez cztery miasta przy użyciu Google Maps przy czym w każdym mieście badany musiał odnaleźć salon tatuażu dla przyjaciela ;).
Poniżej kilka wniosków z badania.
Konkluzje z badania
- Nie jest niespodzianką, że wyniki wyszukiwania im wyżej tym większą przyciągają uwagę oraz więcej czasu użytkownik spędza na ich analizie.
- Im bardziej wypełniona wizytówka z klikalnymi odnośnikami (obrazki, komentarze, filmy) tym większa szansa na zwrócenie uwagi i kliknięcie.
- Mapy przyciągają uwagę prawie tak samo mocno jak wyniki wyszukiwania
Opis badania
Pierwsza odsłona badania była związana z poszukiwaniem salonu tatuażu w mieście Hamilton. Trzeba zauważyć, że pierwszy wynik wyszukiwania posiada widoczny komentarz.
Badanie pokazło, że wyniki umieszczone najwyżej przyciągają najwięcej uwagi. Cóż to nie jest jakieś zaskoczenie 😉
Ten sam test został przeprowadzony ze względu na kliknięcia na badanych przez internet (mapa kliknięć ). Badanie potwierdziło wyniki z badania eyetracking, że pozycje najwyższe przyciagają najwięcej uwagi.
Kolejnym etapem wymyślonej wycieczki było miasto Londyn (tak tak Londyn 😉 ). Tutaj wyniki wyszukiwania wyglądały tak jak na ekranie poniżej.
Badanie eyetracking pokazało, że mimo, że wyniki na samej górze zdobywają najwięcej uwagi to wyniki poniżej także są dobrze widoczne, tak samo jak wyniki na samej mapie.
To samo zadanie zostało zadanie badanym przez internet. Ich kliknięcia potwierdziły wyniki badania eyetracking. Dodatkowo, zauważono, że trzeci wynik jako jedyny miał widoczny komentarz co zwiększyło jego widoczność i klikalność.
Ten etap pokazał, że mimo, że wyniki najwyżej są najbardziej widoczne i najlepiej klikalne to dodatki społecznościowe mogą znacznie zwiększyć wydajność pozycji w wynikach wyszukiwania.
Kolejnym miastem było Winniepeg. Tutaj po wpisaniu poszukiwanych salonów tatuażu badani otrzymali takie wyniki. Jak widać trzy wyniki posiadały komentarze oraz jeden wynik posiadał obrazek-miniatrukę.
Jak widać na mapie kliknięć pozycje 1 i 3 posiadające komentarze oraz ocenę w postaci gwiazdek otrzymały najwięcej kliknięć zarówno w samych wynikach jak i na mapie. W badaniu zauważono też, że pierwsza pozycja otrzymała wiele kliknięć na różne linki zawarte w samym wyniku na pierwszej pozycji.
Z badania eyetracking dla tego samego miasta można powiedzieć, że miniaturka obrazka mimo, że jedyny nie wystarczył do przyciągnięcia uwagi na czwartej pozycji. Pierwszy i trzeci wynik z wieloma komentarzami i ocenami wystarczył badanym do znalezienia tego czego szukali.
Być może jeśli firma znajdująca się na czwartek pozycji zdobyła więcej komentarzy i ocen mogłaby przyciągnąć więcej użytkowników. Zwłaszcza, że jedyny komentarz tej firmy było negatywny.
Ostatni przystanek wycieczki znajdował się w mieście Edmonton. Tak wyglądały wynik wyszukiwania dla tego miasta. Tym razem pierwsza pozycja posiadała miniaturkę. Wszystko pozostałe posiadałay za to opinie.
Jak widać w badaniu eyetracking największe zainteresowanie przyciągnęła miniaturka, ale jest to związane z pierwszą pozycją, którą obrazek tylko wzmocnił.
Na mapie kliknięć widać, że badani dość dokładnie analizowali wszystkie wyniki wyszukiwania. Oczywiście pierwsze wyniki otrzymały najwięcej kliknięć. Warto też wspomnieć , że pierwszy wynik na samej górze otrzymał wiele kliknięć na różne odnośniki (na tytuł, adres itd ).
Podsumowanie
Dotyczące badania eyetracking:
1. Trójkąt Google jest ciągle obecny po lewej stronie wyników wyszukiwania. Osoby zaczynają skanować wyniki od lewej strony na górze przechodząc niżej i poświęcając coraz mniej uwagi na dalsze wyniki. Droga skanowania przybiera literę F lub trójkąta.Potwierdza się wartość działań SEO dla miejsc Google i walka o pierwsze pozycje
2. Miniaturki przy wynikach wyszukiwania zdecydowanie przyciągają uwagę, dlatego warto je wykorzystywać.
Ludzie patrzą na mapę. Osoby biorące udział w badaniu stwierdziły, że swoją decyzję opierały by na mapie porównując wyniki ze swoim aktualnym położeniem
4. Kiedy wyniki na samej górze posiają mniej sygnałów społecznościowych (komentarze, opinie), pozycje niższe uzyskują więcej uwagi. Jest to szansa dla firm nie będących na najwyższych pozycjach na zwiększenie konkurencyjności swojej pozycji i zdobycie większej ilości kliknięć.
Dotyczące mapy kliknięć
1. W przypadku braku dodatków społecznościowych (komentarze, opinie) tendencje kliknięć są prawie takie same jak w przypadku tradycyjnych wyników wyszukiwania w wyszukiwarce – im wyżej tym więcej kliknięć.
2. Jeśli strona jest na każdej innej pozycji oprócz pierwszej i nie posiada dodatków społecznościowych, będzie relatywnie pomijana w kliknięciach. Zwłaszcza, jeśli istnieją inne wyniki z komentarzami czy opiniami. Innymi słowy, należy postarać się o komentarze.
3 Wygląda na to, że im więcej klikalnych elementów w wyniku wyszukiwania (adres URL, miniaturka, komentarze ) tym większa szansa na kliknięcie. Widać ten trend doskonale w przypadku pierwszy wyników wyszukiwania.
Badanie można pobrać tutaj
Ciekawy art. Pozdrowienia z Londynu w Ontario 🙂
hehe pozdrowienia. Gdzież to dochodzi mój blog 😀
Co do wizytówek nurtuje mnie strasznie pytanie , od czego zależy migracja pozycji na mapach , wizytówka którą utworzyłem pół roku temu szybował konsekwentnie ku górze będąc na 2 pozycji przez 2 miesiące nagle spadła na pozycje poniżej topowych, wśród konkurencji wizytówek nic się nie zadziało …. nikt nic nie ulepszył , nie poprawił , hmmmm dlaczego spotkał mnie taki kaprys Googla 🙁
Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dokładnie tak jak w tradycyjnym SEO. Nie tylko jakość Twojej wizytówki ma wpływ na Twoją pozycję, ale także otoczenie w jakim działasz. Twoja konkurencja też walczy o wyższe pozycje, przybywa wizytówek w Twojej branży itp. Ten organizm ciągle się zmienia i nie można zagwarantować sobie żadnej pozycji na stałe.
czytalam juz podobne artykuly i wyniki whitepaper nie sa dla mnie nowoscia, jednak bardzo ladne podsumowanie sklania mnie, do poslania linka do znajomych, by tez mogli przejrzec wyniki zaprezentowane w czytelny sposob. dziekuje.
Cieszę się 🙂 Dzięki za przesłanie innym
Panie Przemku,
Z tego co zauwazylem pracuje Pan przynajmniej nad jedna firma aby pozycjonowac ja w google maps. Pisze Pan niezwykle interesujace artykuly i chcialem zapytac czy jest mozliwosc pomocy rowniez naszej firmie?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedz
Cieszę się, że artykuły się podobają. W kwestii pomocy proszę o maila bo chyba ten co wpisany jest niepoprawny 😉