Dzisiejszego posta postanowiłem poświecić bardzo istotnemu aspektowi jakim jest wyszukiwanie i pozycjonowanie lokalne. Google w wielu miejscach zaznacza jak ważne jest dla firmy precyzyjne wyniki wyszukiwania o zasięgu lokalnym, co odzwierciedla np. preferowanie w Google Adwords reklam skierowanych tylko dla danego obszaru. Im węziej skierowana kampania tym jest ona istotniejsza dla Google pod względem wyszukiwania w danym danym obszarze. Preferowane są reklamy skierowane na województwo mazowieckie jeśli wyszukiwanie w Google dotyczy danego obszaru np. ‘weterynarz warszawa’.
Bardzo istotnym narzędziem dla wyszukiwania lokalnego jest usługa Google Maps, gdzie w prosty sposób można znaleźć na mapie interesujące nas firmy. coraz więcej osób korzysta z usługi Google Maps w celu wyszukania interesujących ich miejsc czy firm. Niedawno Google skorzystał z między innymi z bazy firm “Panoramy firm” aby nanieść je na swoje mapy. Poniżej możemy zobaczyć przykład dla frazy ‘weterynarz warszawa’.

Jednak jak wyszukiwanie na Google Maps ma się do pozycjonowania w Google?
Jak wiadomo Google integruje wyszukiwanie na stronie Google.pl, ze swoimi innymi usługami takimi jak Youtube czy Google Maps. Wyniki wyszukiwania w Google.pl od niedawna uwzględniają także treści z YouTube i Google Maps pasujące do zapytania w wyszukwarce i konkurują z wynikami organicznymi Google. W ten sposób na dane frazy, można znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania nie posiadając nawet strony a np. tylko zamieszczony na Youtube film odpowiadający wyszukiwanej frazie.
Bez wysiłku i całkowitego zaangażowania w pozycjonowanie organiczne można znaleźć się na pierwszych miejscach w najważniejszej wyszukiwarce na świecie.
Przykładem może tu być znowu lecznica dla zwierząt. Poszukując lecznicy dla zwierząt w Warszawie, wchodzimy na stronę wyszukiwarki i wpisujemy np. frazę ‘lecznica dla zwierząt warszawa’. Google dzięki uściśleniu wyszukiwania przy pomocy słowa ‘warszawa’ wyświetla w pierwszej kolejności wyniki wyszukiwania dla lecznic znajdujących się w Warszawie i okolicach. Ponieważ Google Maps jest uosobieniem wyszukiwania lokalnego i jest zintegrowane z wyszukiwarką Google, wyniki wyszukiwania organicznego wyglądają następująco:

tylko dzięki temu, że Google Maps zarejestrowało z bazy Panoramy firm lecznice mieszczące się w Warszawie, ich właściciele bez wysiłków i kosztów związanych z pozycjonowaniem znaleźli się na pierwszym miejscu w Google i do tego z elementem graficznym, ewidentnie przyciągającym uwagę i zachęcającym do kliknięcia.
Dla firm działających lokalnie jak małe zakłady, lokale usługowe, gabinety itp, Google Maps jest zatem niezwykle skutecznym narzędziem promocyjnym.
Jeśli nie ma nas w katalogu Google Maps, możemy się zarejestrować i dodać sami do bazy firm loklanych Google Maps. Aby to zrobić należy zarejestrować się w Centrum firm lokalnych Google, gdzie możemy nie tylko dodać firmę do mapy ale także dodać np. logo, filmy reklamowe, szczegóły usługi, godziny otwarcia i wiele innych.
Proces rejestracji jest bardzo prosty i intuicyjny. Po w wprowadzeniu pożądanych danych, będziemy musieli jeszcze tylko dokonać weryfikacji wprowadzonych danych za pomocą kodu wysłanego pocztą lub SMS’em.
Pozycjonowanie w Google za pomocą Google Maps gotowe!
Wszystko pięknie, ale przydałby się temat, w jaki sposób uzyskać dobrą pozycję na samej liście firm pokazującej się w Google Maps, na dane frazy, poza prawidłowo wypełnionym formularzem w “Centrum Firm Lokalnych”.
To daje mi motywację do kolejnego posta na ten temat 🙂
Ciekawy artykuł i bardzo rozbudowany. Gratuluję autorowi!
dziekuje za dobre słowo 🙂
Zgodzę się, że to fajna metoda na pozycjonowanie. Jednak zauważyłem, że jeszcze na dzień dzisiejszy internauci mało zwracają uwagę tą mapkę, a skupiają się przede wszystkim na tekstowych wynikach wyszukiwania. Prawdopodobnie bierze się to stąd, że znaczenie odległości przy współpracy w dzisiejszych czasach zaczyna odgrywać coraz mniejszą rolę.
Dlaczego? Coraz bezpieczniejsze transakcje internetowe, szybkie dostawy i bogate oferty sklepów internetowych. Poza tym wszystkim dodał bym jeszcze przysłowie “Najciemniej jest pod latarnią” 🙂
zabrakło informacji o tym jak konkurować z innymi o czołowe pozycje, gdy chętnych na daną frazę kluczową jest więcej niż 10-ciu. Ktoś wie gdzie znajdę dobre informacje o tym jak pozycjonować mapy google?
Informacji jest dużo na blogu, np. tu. Wystarczy poszukać 😉
Spotkaliśmy się już z wieloma artykułami na podobne tematy jednak te u Ciebie są wręcz genialne.
Ten artykuł jest już nie aktualny. Juz samo umieszczenie nazwy miejscowosci na poczatku wpisu itp itd nie wystarczy. Kompletny przezytek
No cóż to zaproponuj coś ciekawego, zamiast tylko krytykować… . Poza tym ten post już trochę ma, więc za aktualność jego nie mogę odpowiadać. Pozdr
yyy troche mylący jest tytuł posta 🙂 a przynajmniej ja szukałem czegoś bardziej technicznego 🙂 widziałem też Twoją kompilację parametrów które wpływają na pozycję w google maps, ale ona też była bardzo ogólna. Natomist fajnie, że pofatygowałeś się ze srobieniem jakiś testów. Może żrób testy dla większej liczby paremetrów jak np:
-pozycja strony w SERPIE
-komentarze
-obecność na prywatnych mapach użytkowników google maps
Pozdrawiam
W pozycjonowaniu map Google robot zlicza i uwzględnia dane adresowe firmy np:
Dietla 40 Kraków
tel. 60 288 57 62
Stomatolog Kraków
Zauważyłem że bardzo ważne jest by separowanie nr. telefonu tak by zgadzał się z wzorem jaki istnieje w wizytówce. Czyli nie typowa komórka 602885762 czy 602-885-762 ale 60 288 57 62.
Wiadomym jest, iż posiadanie wpisu u zaufanych dostawców danych adresowych typu pf.pl czy firmy.net wzbudza zaufanie do danych tym samym do witryny.
Ważne jest by wpis pojawiał się we właściwej kategorii czyli np. agencje ochrony na z zakładkach opatrzonych tagami o spokrewnionych działalnościach.
Z moich obserwacji wynika także ważny fakt. Wpisy wcale nie muszą znajdować się jedynie u wyżej wymienionych. Każda witryna z wysokim wskaźnikiem PR, ma podobne oddziaływanie. To daje oczywiście spore pole do popisu, myślącym. No i najważniejsza część.
Działania w Goole Maps muszą być wsparte konwencjonalnymi technikami czyli tradycyjne SEO. To gwarantuje wymienność wyników, w przypadkach sporego obciążenia z Google Maps do organicznych i na odwrót.
Spamowanie danych w witrynach o PR = N/A nadaje witrynie filtr. Także z głową, ale do przodu!
Ciekawy artykuł, chociaż jak pokazuje życie wszystko tak też w mapkach następują zmiany.
Mam pytanie – Jestem w trakcie optymalizacji strony dwwam.pl . strona sama pozycjonuje się w wynikach organicznych na pierwszym miejscu pod hasłem “domy wczasowe”. Zabieram się za pozycjonowanie za pomocą mapy – czy dla lepszego indeksowania mapy lepiej jest w tytule napisać “Dom Wczasowy Zakopane” czy
WDW Zakopane (od Wojskowy Dom Wypoczynkowy) bo tak w teorii te domy powinny się nazywać. Liczba zapytań o WDW jest znikoma. W opisie napisałem Ośrodek Wypoczynkowy Zakopane ….
Czy taka forma jest do zaakceptowania ?
Zawsze lepiej jest umieścić w tytule coś co jest bliższe zapytaniom użytkowników. Czyli dla mnie dobrym wyborem jest Dom wczasowy Zakopane. Teraz zdarza się, że jak są słowa kluczowe w tytule a nie nazwa własna to tytuł taki może nie zostać zaakceptowany. Problemem jest, jak w tym przypadku, jak nazwa składa się z potocznych słów kluczowych. Czasem bywa, że tytuł jest przez to odrzucony. Ale warto próbować 😉
Opis to coś co ma tłumaczyć czym właściciel wizytówki się zajmuje. Dobrze jest oczywiście utrzymać bliskość z tytułem i zawrzeć ważne słowa kluczowe, ale nie polecam przeładowywania nimi bo to może powodować odwrotny skutek.