Google wprowadziło ciekawą opcję dla wszystkich, którzy prowadzą kampanię w sieci partnerskiej nastawione na promowanie marki albo zwiększanie świadomości. Obecnie możemy wybrać, czy nasze reklamy mają się wyświetlać “below the fold” czy nie.
Co to znaczy “Below the fold”?
Według starej zasady marketingu bezpośredniego, jak jeszcze reklama w gazetach była skuteczna 😉 Były dwie strefy reklamowe na pierwsze stronie gazety. Górna połowa (above the fold) i dolna (below the fold). Granicą było zgięcie, które powstaje po złożeniu gazety na pół. Dlaczego górna cześć była dużo droższa? Bo gazeta zawsze leżała i leży do dziś w miejscu sprzedaży w taki sposób, żeby było widać tytuł i główny temat numeru. W ten sposób, reklama jest lepiej widoczna w górnej połowie strony ergo bardziej skuteczna. Oczywiście to, że zaczynamy czytać od góry w stronę dołu jest także nie bez znaczenia ;). Nazewnictwo przeniosło się do internetu i większość traktuje je jako słownictwo marketingu internetowego ;).
W przypadku internetu granicą (zgięcie gazety) jest koniec widoku strony internetowej w pierwszym ekranie komputera. Aby zobaczyć resztę strony trzeba przewinąć stronę np. scrollem w myszce. Zatem coś co jest “below the fold” na stronie internetowej nie jest widoczne w momencie odwiedzin strony internetowej.
Oczywiście “zagięcie strony” w internecie jest zależne od rozdzielczości monitora, a więc dla różnych ustawień graficznych monitora przesuwa się ono raz wyżej, raz niżej.
Jak nie być w Google AdWords w części ekranu dostępnej po przewinięciu (“below the fold”)?
Rzecz tyczy się tylko sieci partnerskiej. Jeśli prowadzimy kampanię wizerunkową lub brandingową, może zależeć nam, nasza reklama wyświetlała się w lepiej widocznych miejscach, a więc “Above the fold”. A ponieważ reklama bierze udział w aukcji reklam, nie mamy nigdy pewności, że nasza reklama będzie zawsze na samej górze. Nie dało się tego dokładnie sprawdzić dla każdej strony w sieci partnerskiej. Wyświetlenia reklamy w sieci partnerskiej są generowane jeśli reklama zostanie wyświetlona (czyli po załadowaniu się strony), nie ma znaczenia, że użytkownik jej nie widział bo nie przewijał strony, tylko z niej wyszedł.
W obecnej chwili możemy wykluczyć wyświetlenia reklam “below the fold”, czyli wyświetlenia reklamy, która nie może w danym momencie wyświetlić się w pierwszym widocznym ekranie monitora. System sam dopasuje się do rozdzielczości monitora danego odwiedzającego i zdecyduje czy wyświetlić reklamę w zależności od wyników aukcji i właśnie rozdzielczości ustawionej na danym monitorze.
Jak wyłączyć wyświetlanie “below the fold” (po przewinięciu) w Google AdWords?
Wystarczy w kampanii lub grupie reklam zakładce “Sieci” w interfejsie Adwords, wybrać na samym dole ekranu opcję “wykluczenia”. W narzędziu wykluczeń witryn wybieramy “dodaj wyklczenia” -> “wykluczenia kategorii”. Na samym dole listy znajduje się opcja “Część ekranu widoczna po przewinięciu”
Czy ludzie oglądają to co jest “below the fold”?
No właśnie, to jest dobre pytanie. Kiedyś powstał mit użyteczności, że ludzie nie oglądają tego co jest po przewinięciu strony, dlatego wielu specjalistów od użyteczności na siłę chciało umieścić wszystkie najważniejsze elementy na samej górze strony, co nie zawsze dobrze wychodziło na zdrowie samej stronie.
Tak naprawdę wszytko zależy od samej strony. Jeśli strona jest zbudowana tak, żeby zachęcała do przewinięcia jej i obejrzenia w całości to większość użytkowników ją przewinie. Zwłaszcza, że obecnie każda myszka ma scroll i jest to bardzo łatwe. Kiedy było to dużo trudniejsze bo był dostępny tylko suwak w oknie przeglądarki.
Jednak jeśli strona jest zrobiona tak, że nie zachęca do przewijania, nie wiemy ilu użytkowników tak naprawdę się zdecyduje na obejrzenie więcej niż jednego ekranu strony.
Ponieważ nie jesteśmy w stanie kontrolować prawidłowej budowy każdej strony w sieci partnerskiej Google, może czasem warto skorzystać z opcji wykluczenia tego rodzaju, dla pewnych kampanii.
Co warto pamiętać
Wykluczenie “below the fold” może znacząco zmniejszyć zasięg kampanii, gdyż jeżeli reklama nie zakwalifikuje się w aukcji do wyświetlenia “above the fold”, nie zostanie wyświetlona w ogóle w danym momencie. Dlatego kampania z takim wykluczeniem powinna szczególnie dbać o Ranking reklamy czyli wynik jakości i wysokie stawki CPC.
Więcej o opcji wykluczeń części ekranu dostępnej po przewinięciu w pomocy AdWords
Toś się teraz lekko naraził paru domom wydawniczym 😀
hehe cóż mogę poradzić – prawda może boleć 😉