Google coraz więcej wysiłków kieruje w stronę reklamy lokalnej i rozwijania możliwości reklamowych dla małych lokalnych przedsiębiorców. Między innymi ukłon w ich stronę to wyniki Google Maps na stronach wyników wyszukiwania Google i możliwość reklamowania się za pomocą AdWords na mapach Google. Jakiś czas temu opisywałem też test Google dotyczący nowej formy reklamy dla lokalnego biznesu na mapach w Google
Google przeprowadza ostatnio ciekawe testy na organicznych wynikach lokalnych Google Maps. Chodzi o tzw. 7-mio paki (7-packs) wyników lokalnych Google Maps na Google.com.
W wielu miejscach w sieci pojawiły się paniczne artykuły, że następuje koniec prawdziwego Google, bo firma zaczyna mieszać wyniki sponsorowane z organicznymi. W większości przypadków są to przesadzone mocno spekulacje. Sam test został także według mnie w wielu miejscach przerysowany. Przyjrzyjmy się zatem na czym polega test i co Google takiego strasznego robi.
Na czym polega test?
Google dodaje tzw. wzmocnienie sponsorowane (enhanced listings), wyników organicznych. które jest płatne w formie stałej miesięcznej opłaty. W tym przypadku nie płaci się za kliknięcie. Wzmocnienie wyników organiczych jest widoczne na żółtym tle.
Jak wzmocnić swoje wyniki organiczne?
Przede wszystkim opcja ta nie jest reklamą niezależną. Trzeba zarejestrować się w Centrum Firm Lokalnych i założyć tam swoją wizytówkę i aktywować ją. Jeśli już mamy aktywną wizytówkę w CFL, możemy poprzez interfejs CFL aktywować wzmocnienie przy pomocy płatności za pomocą karty kredytowej za tą usługę. Koszt tej usługi to $25 miesięcznie. Nie płacimy za kliknięcia, nie wybieramy żadnych słów i nie musimy nic więcej dodatkowo robić.
Czym mogę wzmocnić swoją wizytówkę?
Google proponuje wzmocnienie swojej wizytówki za pomocą dodawania do wizytówki takich wzmacniaczy jak:
- Adres swojej strony internetowej
- Zdjęcia swojego biznesu
- Filmy o swoim biznesie
- Kupony promocyjne (można je stworzyć łatwo w CFL)
- Listę usług
- Adresy stron z formularzem rejestracji, zamówienia itp.
- Wskazówki jak dojechać do nas
Jak dodać wzmacniacze można zobaczyć w krótkiej prezentacji od Google.
W jaki sposób wzmacniacze wpływają na pozycję?
Wzmacniacze nie mają wpływu na to na której pozycji będziemy się wyświetlać w 7-paku. Tutaj decyduje za nas algorytm wyszukiwarki. Wzmacniacze także nie zwiększają częstotliwości wyświetlania naszej wizytówki. Będziemy nadal wyświetlać się tak często jak to było do tej pory. Wzmacniacz jedynie ma dać nam możliwość zwiększenia ilości informacji dostępnych w wizytówkach, tak aby potencjalny klient dostał jak najwięcej danych o naszym biznesie.
Czy to działa w Polsce?
Niestety to jest tylko test, który Google przeprowadza między innymi w Jan Jose w Kalifornii. Pewnie jeszcze długo nie ujrzymy tej funkcji w Polsce., ale jeżeli test wyjdzie to może jeszcze w tym roku, kto wie? 😉
Podsumowanie
Jak widać nie jest to aż taka straszna ingerencja w wyniki organiczne jak to niektóre źródła opisują. To oczywiście moje zdanie, ale nie demonizowałbym tego testu aż tak bardzo. Można powiedzieć tylko tyle, że Google stale wzmacnia wyszukiwanie lokalne i widzi potencjał reklamowy w masie małych i średnich przedsiębiorstw działających na małych lokalnych rynkach. Małe formy powinny się cieszyć z tej drogi Google, gdyż często kilku nowych klientów miesięcznie to dla wielu biznesów lokalnych ogromna różnica, a wysiłki i koszty reklamowe niewielkie.
Więcej można przeczytać w pomocy Google
W sumie to tak czekałam aż pojawi się w sieci ta informacja. Wiadome było, że Google wprowadzi element sponsorowany do Map Google. To co mnie intryguje to fakt, że miesięczna opłata nie zagwarantuje wysokiej pozycji, a jedynie możliwość zwiększenia ilości podanych informacji. Analogicznie do linków sponsorowanych niby wyższe stawki nie gwarantują wyższej pozycji, a jednak ją zwiększają. Ciekawa jestem jak rozwinie się ta opcja. Przecież im więcej informacji, tym więcej słów kluczowych, a przecież opisy w mapach to podstawa do zwiększania pozycji.
Cześć,
Z tego co mi się wydaje to te informacje sponsorowane(wzmocnione) nie będą mogły wpływać na pozycję, mimo dodatkowej treści. To widać we wszystkich innych mediach gdzie Google umieszcza reklamy. AdWords nie wpływa w żaden sposób na organica i odwrotnie. Dlatego myślę, że w tym przypadku też tak będzie. W tej kwestii Google wydaje się dość konsekwentne 😉
Sama idea reklam “lokalnych” jak najbardziej dobra, sama poszukuję takich właśnie form (regionalizacja AdWords bardzo mi pomaga) tylko czy 25$ (300$ rocznie) to mało czy dużo dla małych firm ?? dla mnie (zważywszy na to, że nie mogę zdać się na jeden sposób reklamowania) jednak sporo.
Dzięki za komentarz. Ciekawy temat.
Pytanie, które bym sobie zadał to ile zarabiam na tej inwestycji. Jeśli za $300 dolarów rocznie jestem w stanie zarobić $30 000 to te $300 w tej sytuacji to dużo czy mało? 😉 Staram się patrzeć na reklamę jako na inwestycje i zadawać sobie pytanie ile zarobię na każdej zainwestowanej złotówce (nie wydanej). Jeśli mój zwrot z inwestycji jest zadowalający nie patrzę na koszty przez pryzmat faktury a przez pryzmat zysków. Łatwiej się żyje jeśli myślę o zyskach a nie kosztach 😉