Jakiś czas temu pisałem o pozycjonowaniu za pomocą Google Maps. Wiadomo, że Google stara się serwować najbardziej przydatne informacje na swojej stronie wyszukiwania. Dlatego też coraz częściej możemy zaobserwować tzw. Blended Search czyli wyniki wyszukiwania w różnych formatach dla danego zapytania – wideo, obrazki, mapy i inne.
Cała ta sytuacja skutkuje tym, że dobre pozycjonowanie to nie tylko wysokie pozycje linku do naszej strony w wynikach organicznych ale także zaistnienie w innych mediach takich jak Youtube, Google maps, image search i innych.
W tym całym zamieszaniu Google maps są o tyle ważne, że są najczęściej na samej górze wyników wyszukiwania a po drugie odnoszą się do lokalnych wyników wyszukiwania a więc są niezmiernie ważne dla firm działających na rynkach lokalnych. Pytanie jakie się nasuwa wielu właścicielom serwisów internetowych działających lokalnie jest to jakie czynniki wpływają na wysokość pozycji w wynikach Google Maps. Nie jest to takie oczywiste i powszechnie wiadome jak standardowe techniki SEO dotyczące linków tekstowych. Dlatego zebrałem swoje doświadczenie i kilka dość istotnych informacji z sieci dotyczących pozycjonowania w Google Maps, którymi dziś mam przyjemność się z Wami podzielić.
Jak zaistnieć w Google Maps?
Aby w ogóle móc się pozycjonować w Google Maps musimy najpierw zostać zaindeksowani przez ten serwis. Może to się stać na trzy sposoby:
- Sami się zarejestrujemy w Google Maps poprzez Centrum firm lokalnych
- Zostaniemy automatycznie zarejestrowani z innego źródła – W Polsce jest to Panorama Firm
- Zostaniemy zaindeksowani przez roboty wyszukiwarki
Jeśli zostaliśmy już dodani do Google Maps możemy zmienić dane poprzez edycję naszych danych w Centrum Firm Lokalnych.
Teraz czas na odkrycie czynników powodujących, że będziemy wysoko w pozycjach na Google Maps.
Moim skromnym zdaniem liczą głównie się dwie rzeczy, które sprawdziłem na kilku przykładach. Jednak inne czynniki także dość mocno wpływają na pozycję, dlatego omówię wszystkie.
Z moich doświadczeń wynika, że tytuł naszej działalności oraz adres i telefon najmocniej wpływają na pozycję w Google Maps. Prawie za każdym razem kiedy użyłem słowa kluczowego w tytule wizytówki na Google Maps, znajdowałem się na samej górze wyników w Google Maps. Oto kilka przykładów:
Przykład Lecznicy dla zwierząt www.piesikot.waw.pl dla frazy [lecznica dla zwierząt warszawa] oraz dla frazy [weterynarz warszawa]. Obie te frazy znajdują się w tytule wizytówki.
Kolejny przykład na frazy [strzyżenie psów warszawa]
Kolejny przykład dla frazy [pielęgnacja psów warszawa]
Kolejny przykład dla firmy zajmującej się produkcją kuchni na wymiar. W tytule wizytówki użyto frazy nowoczesne kuchnie i dla frazy [nowoczesne kuchnie warszawa] firma pojawia się w na stronie wyników wyszukiwania Google.pl ale także jest jedyną zaindeksowaną firmą dla tej frazy na Google Maps
A co jeśli wszyscy mają takie same nazwy w Google Maps?
No właśnie i w tym miejscu należy omówić inne ważne czynniki brane pod uwagę w algorytmie Google Maps. Są to między innymi:
- Jakość naszej strony docelowej
- Ilość linków przychodzących do naszej strony
- Ilość komentarzy dotycząca naszej działalności na Google Maps
- i inne
Jeśli chodzi o komentarze to mam na myśli strony internetowe, które piszą o naszej firmie i są widoczne w zakładce “strony internetowe”
Co to są te inne czynniki?
Znalazłem ciekawy wywiad z Davidem Mihmem specjalizującym się pozycjonowaniu lokalnym
SEOmoz Whiteboard Friday – SEO for Local Search from Scott Willoughby on Vimeo.
Z tego wywiadu wynika kilka ciekawych wniosków:
- Nasze dane muszą pasować do siebie w jak największej ilości miejsc, gdzie nasza działalność jest zarejestrowana (nazwa, adres i telefon)
- Musimy dokładnie określać kategorie w jakiej znajduje się nasza działalność/firma
- Musimy dbać o to aby inne strony pisały o naszej firmie (najlepiej z adresem fizycznym albo przynajmniej adresem strony)
- Jeśli istnieją ważne strony specjalizujące się w danej branży to powinniśmy także tam być (np. strona zrzeszająca producentów kuchni na wymiar)
Bardzo ciekawe badania są także na stronie Davida Mihmama, które przeprowadził na temat ważności czynników dla pozycjonowania w Google Maps.
Czynniki zostały podzielone na kategorie. Poniżej przedstawiam zebrane wyniki ankiety (posegregowane wedle ważności 1- mający największy wpływ)
Czynniki ogólne
- Prawidłowa indeksacja w Centrum Firm Lokalnych
- Linki z lokalnych zewnętrznych stron
- Ocena użytkowników (komentarze)
- Tradycyjne czynniki pozycjonujące
Najbardziej istotne czynniki pozytywne dla pozycjonowania na Google Maps
- Adres firmy w mieście wyszukiwania
- Wpisy w takich bazach danych jak Panorama Firm lub portalach branżowych
- Odpowiedni dobór kategorii w Centrum Firm Lokalnych (CFL)
Najbardziej istotne czynniki negatywne dla pozycjonowania na Google Maps
- Wiele zarejestrowanych firm w CFL pod jednym adresem
- Wiele firm zarejestrowanych w CFL pod jednym numerem telefonu
- Skrytka pocztowa zamiast fizycznego adresu
Dokładny raport z badania możemy znaleźć tutaj
Pozycjonowanie w Google Maps wydaje się dość proste jeśli spełniamy powyższe warunki ale i tak może niedługo przerodzić się w ważną usługę. Ciekawe czy jest to początek zawodu pozycjonera mapowego? 😉
Jakie są Wasze doświadczenia związane z pozycjonowaniem w Google Maps?
NA koniec kilka ciekawych linków o pozycjonowaniu w Google Maps: