Site icon Modrzewski

Słowa kluczowe a kierowanie na całą Polskę

W poprzednim poście ‘Słowa kluczowe a kierowanie regionalne w Adwords’ omówiliśmy w jaki sposób działa kierowanie regionalne.

Dziś chciałbym poruszyć temat nie do końca jasny dla wszystkich. Mianowicie wykorzystanie nazw regionów i miast we frazach, w kampanii skierowanej na cały kraj. W naszym przypadku Polskę 🙂

Zastanawiało mnie ostatnio jeśli mamy kampanię Adwords, która skierowana jest na całą Polskę to czy używanie fraz, w których zawarte są słowa, które są nazwami miast to czy to ma jakieś uzasadnienie. W końcu jeśli mam kampanię ustawioną na cały kraj to fraza, którą mam w puli słów powinna się wyświetlać w całym kraju, bez znaczenia czy ktoś wpisze ją z dodatkowym słowem, nazwą miasta(oczywiście jeśli moja fraza nie ma dopasowania dokładnego). Okazuje się, że nie jest to do końca takie oczywiste.

Rozważmy taki przykład. Mam frazę ‘Lecznica dla zwierząt’ z dopasowaniem zbliżonym i mam kampanię ustawioną na całą Polskę, to czy używanie takich fraz jak : ‘lecznica dla zwierząt kraków’, ‘lecznica dla zwierząt wrocław’, ‘lecznica dla zwierząt warszawa’, itd. ma jakieś uzasadnienie?

Czy dodawanie nazw miast ma w ogóle sens w takiej sytuacji?

Sprawa wygląda tak.

W przypadku, gdy mamy kampanię ustawioną na całą Polskę, reklama ze słowem kluczowym ‘lecznica dla zwierząt’ może, ale w cale nie musi pokazać się dla frazy ‘lecznica dla zwierząt Kraków’. Wszytko zależy od tego czy system skojarzy te dwie frazy i stwierdzi czy są na tyle spokrewnione, aby ukazać reklamę.

Tak więc Google poleca, wprowadzenie wszystkich odmian słów kluczowych. Najlepiej dla każdej większej lokalizacji, stworzyć oddzielną grupę reklam, lub użyć opcji dynamicznego wstawiania słów kluczowych.

Exit mobile version