Site icon Modrzewski

Nowe raporty Google AdWords – Ścieżki w sieci wyszukiwania

Google  AdWords zawsze ułatwiało pracę optymalizacyjną poprzez szereg przydatnych raportów. To jest jedna z najważniejszych zalet tego kanału marketingowego – prawie doskonała mierzalność. Wczoraj Google zapowiedziało wprowadzenie kolejnych bardzo ciekawych nowych raportó AdWords – Scieżki w sieci wyszukiwania (Search Funnels).

Po co są nowe raporty dotyczące ścieżek wyszukiwania?

Raporty te mają pomóc w zrozumieniu ścieżki jaką przebywa klient od wyświetlenia reklamy poprzez kliknięcie na nią, aż do zrealizowania konwersji. W tej chwili jeśli nastąpiła konwersja w naszej kampanii, jest ona przypisywana do ostatniego kliknięcia jakie wydarzyło się przed konwersją.

Narzędzie Ścieżki w sieci wyszukiwania pokazuje reklamodawcom, jak słowa kluczowe ,,na początku ścieżki” wspomagają konwersje przed ostatnim kliknięciem.

Co to oznacza dla mnie?

Dzięki nowym raportom scieżek wyszukiwania, będziemy mogli zobaczyć jakie inna słowa w naszej kampanii brały także udział w zdobywaniu przez nas konwersji. Ale to nie wszystko. W raportach dostaniemy także informacje na temat:

Jak często okazuje się z raportu. Jedna konwersja wymaga czasem kilku albo kilkunastu kliknięć na nasze reklamy. Pytanie, na które odpowiada ten raport to co mogę zrobić aby konwersja wydarzyła się przy mniejszej ilości kliknięć na moje reklamy. Dzięki optymalizacji możemy zmniejszyć wydatnie koszt pojedynczej konwersji np. poprzez pracę nad optymalizacją strony docelowej.

Raport pokazuje ile potrzeba wyświetleń reklamy dla poszczególnych konwersji. Kampanie o różnych celach będą miały różne ilości wyświetleń, które prowadzą do konwersji. Raport pokazuje jak nasze reklamy wpływają na reakcji użytkowników wyszukiwarki. Wiele wyświetleń potrzebnych do jednej konwersji może oznaczać niską efektywność naszych reklam.

Te raporty mówią o tym ile czasu minęło od pierwszego wyświetlenia, pierwszego kliknięcia i ostatniego kliknięcia.

Pewne ścieżki konwersji potrzebują więcej czasu, inne mniej. Na podstawie raportu i specyfiki reklamowanego przez nas produktu możemy wyciągać wnioski na temat efektywności naszej kampanii – jej poszczególnych elementów.

Dzięki raportowi “Analiza pierwszego i ostatniego kliknięcia”. Możemy dowiedzieć się jakie słowa asystowały podczas drogi odwiedzającego do konwersji. Czy jest zachowany sens przekazu.  Jakie słowo jako pierwsze spowodowało kliknięcie reklamy a jakie później spowodowało konwersję. Jaka była kolejność i zależność słów względem siebie.

Wiele słów kluczowych nie zbiera konwersji na naszym koncie. Pytanie czy takie słowa usuwać? Raport dotyczący wspomaganych konwersji powie nam jakie słowa najbardziej wspomagają zdobywanie konwersji w całej kampanii. Tej informacji nie mieliśmy dotychczas podanej nigdzie. Jedynie mogliśmy analizować dane z Google Analytics i na ich podstawie wnioskować o skuteczności słów kluczowych nie zdobywających bezpośrednio konwersji.

Bardzo ciekawą informacją jest także informacja o wspomaganych konwersjach przez wyświetlenia. Czyli jakie słowa wspomagały zdobywanie konwersji, tylko poprzez fakt wyświetlenia na nie naszej reklamy. Dzięki tej informacji wiele słów może okazać się bardzo rentownych, czego do tej pory nie było widać.

Podsumowanie

Raporty wyglądają jak żywcem wyjęte z Google Analytics, ale są dostępne tylko poprzez interfejs AdWords. Osobiście uważam, że im więcej narzędzi do optymalizacji tym lepiej. Już w tej chwili mamy bardzo dużo informacji jak nasza kampania się miewa. Prawda jest taka, że niestety niewiele osób z nich korzysta. Monitorowanie  odbywa się tylko na podstawie szybkiego obejrzenia kampanii a optymalizacja to chaotyczne zmiany bez specjalnych analiz i wniosków, a przede wszystkim planu. Jeszcze jedno narzędzie optymalizacyjne zawsze się przyda tylko, żeby ktoś chciał bo używać i na jego podstawie dokonywać zmian 😉

Raporty mają być dostępne w ciągu kilku tygodni na większości kont AdWords.

Więcej o nowych raportach w Pomocy AdWords (obrazki są tylko w wersji english (US)

Filmik instruktażowy można znaleźć tutaj (po angielsku)

Exit mobile version