Site icon Modrzewski

Nowa zakładka w AdWords – Tematy

Od kilku dni mamy do dyspozycji nową zakładkę w menu AdWords – Tematy. Na kilku kontach zakładka mi się już pojawiła. Tak więc mogę już napisać kilka słów o tej nowej zakładce po własnoręcznym testowaniu 😉

O co chodzi z zakładką Tematy?

Nowa zakładka dotyczy tylko działań reklamowych w sieci reklamowej Google. Do tej pory mogliśmy reklamować nasze produkty w sieci reklamowej za pomocą dwóch sposobów:

Obecnie możemy także prowadzić kampanie w sieci reklamowej na całe kategorie tematyczne stron docelowych. Ale od początku.

Kampanie na sieć reklamową z wykorzystaniem słów kluczowych

Takie kampanie na podstawie wybranych przez nas słów kluczowych w grupie reklam, wyświetlają nasze reklamy na wybranych przez system stronach. Po prostu system AdWords stara się z kontekstu słów w grupie reklam znaleźć strony mieszczące się w tematyce określonej przez te słowa. Dlatego słów w takiej grupie powinno być nie więcej niż 15-20. Nie muszą to być słowa bliskoznaczne np. grupa reklam dla lecznicy dla zwierząt może zawierać takie słowa jak:

Według taki słów system znajdzie sam witryny o tematyce psiej, gdzie jest także mowa o lecznicach dla zwierząt. Ponieważ w całej sieci jest bardzo wiele stron to ten sposób pozwala nam odnalezienie czasem prawdziwych perełek, stron niszowych, z których bywa można zdobyć bardzo tanie konwersje. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że możemy wykluczać witryny, w których nie chcemy wyświetlać naszych reklam, dopiero po fakcie. To znaczy wybór tego sposobu wymaga od nas kontrolowania gdzie wyświetla się nasza reklama i bieżących wykluczeń witryn. Innym faktem jest to, że większość świeżych reklamodawców reklamuje się w sieci reklamowej za pomocą tego sposobu nieświadomie bo Google włącza tą opcję w standardzie. Budzi to często zdziwienie wśród nowych reklamodawców, gdzie mogą zobaczyć swoje reklamy 😉

Wykorzystanie witryn docelowych

Opcja dla osób, które osób, które wiedzą na jakich konkretnych witrynach chcą zaistnieć. Wybieramy po prostu adres URL witryny, na której chcemy się reklamować. Możemy to zrobić ręcznie lub wybrać z dostępnych witryn, w narzędziu Rozmieszczania reklam. Minusem jest to, że właściciel witryny widzi dokładnie, kto się reklamuje na jego stronie i może nas zablokować. Zatem u konkurencji, która zna zasady Adsense nie mamy szans zaistnieć 😉 Przy opcji pierwszej nie rzucamy się tak w oczy (w panelu Adsense) 😉

Korzystanie z obu opcji naraz

Oczywiście można skorzystać z obu opcji. Szczególnie przydatne jest to w dużych serwisach. Na przykład reklamując się na onet.pl wybieram adres witryny onet.pl i dodaje słowo kluczowe “lecznica dla zwierząt”. W takim przypadku nasze reklamy będą wyświetlać się w witrynie onet.pl ale tylko na podstronach gdzie była mowa o lecznicach dla zwierząt.

Tematy – nowość w kierowaniu reklam

Po trochę przydługim, aczkolwiek potrzebnym, wstępie możemy przejść do nowej opcji czyli tematów. Nie wiem jak wiele osób miało już tą opcję dużo wcześniej. Ja na przykład opcje tematów miałem włączoną w zakładce “Odbiorcy” obok remarketingu można był wybrać grupę zainteresowaną danym tematem, czyli odwiedzającą strony o pewnej tematyce ;). Teraz możemy wybierać tematy odrębnie. Tematów jest ponad 1700 więc jest z czego.

Jak wykorzystywać Tematy?

Przede wszystkim nie polecam wyłączania czy zmiany kampanii na sieć reklamową, która do tej pory była włączona. Najlepiej przetestować czy tematy dobrze dla nas się sprawdzają w nowej kampanii przeznaczonej tylko dla Tematów. Każdy temat powinien posiadać swoją grupę reklam, tak abyśmy mogli odpowiednio dopasować reklamy do odpowiedniej tematyki stron, na których będą pojawiać się nasze reklamy. Jest wtedy szansa na zwiększenie CTR a tym samym Wyniku Jakości.

Innym ciekawym wykorzystaniem tematów jest ich używanie jako wykluczeń w kampaniach prowadzonych z wykorzystaniem słów kluczowych. Jeśli oczywiście dokładnie wiemy, jakie tematyki stron na pewno nie leżą w naszym zainteresowaniu. Może to skutecznie ułatwić pracę nad optymalizacją kampanii na sieć reklamową.

Innym ważnym także bonusem przy okazji Tematów jest fakt, że możemy zaimportować wybrane przez nas tematy strony z Adplannera do naszej kampanii AdWords.

Nawiasem mówiąc same tematy można było wykorzystywać już dawno temu, tylko trzeba było wiedzieć w jaki sposób je wpisywać. Przy okazji importu z adplannera jest to dokładnie pokazane. No ale to już przeszłość 😉

Co do samego działania Tematów

Prowadzę kampanie na temat już kilka ładnych miesięcy, w sumie do od wprowadzenia remarketingu i muszę powiedzieć, że nie zrezygnowałem z tradycyjnych metod na słowa kluczowe ;). Bywa, że rezultaty są naprawdę ciekawe jednak często kontrola nad wyświetlaniem jest mała, gdyż bywa, że temat ujęty jest bardzo szeroko i “łapie” bardzo dużo stron, nie zawsze ściśle z danej tematyki. Oczywiście istnieje możliwość wykluczania stron po fakcie, tak jak w przypadku słów kluczowych, ale bywa, że jest to 3/4 stron. Polecem jednak sprawdzić tą opcję bo wyniki mogą być bardzo ciekawe przy minimalnym nakładzie pracy.

Co sądzicie i jakie są Wasze doświadczenia?

Exit mobile version