Site icon Modrzewski

Ilość konwersji w raportach Google Analytics

Od momentu kiedy pojawiła się zmodyfikowana zakładka Adwords w Google Analytics można łatwo zobaczyć ile dokładnie zostało zrealizowanych celów (konwersji) przez AdWords. Chodzi oczywiście o cele założone w Analytics, a nie o konwersje z AdWords. Zanim pojawiła się nowa zakładka AdWords w Analytics widać było tylko wskaźniki konwersji, które także są wskaźnikami analyticsowymi czyli  stosunkiem odwiedzin do zrealizowanych celów. Faktyczna liczba konwersji bardzo, mi przynajmniej, pomaga w określeniu sukcesu danego źródła pochodzenia odzwiedzającego.

Dla wyjaśnienia cele to też konwersje ale założone w Analytics. Zrealizowane cele nazywam konwersjami dla ujednolicenia nazewnictwa w tym artykule.

Czego mi nadal  brakowało to sama liczba zrealizowanych celów w innych raportach choćby Wszystkich innych źródeł pochodzenia odwiedzin. Sam wskaźnik konwersji nie zawsze przemawia do mnie gdy jest bez konkretnych ilości konwersji. Oczywiście można sobie pomnożyć ilość odwiedzin razy wskaźnik konwersji i liczba konwersji wyjdzie ale kto to będzie robił 😉

Zrzut aby było jasne o czym mówię 😉

Patrząc na zakładkę AdWords i liczbę konwersji, w ten sam sposób chciałbym także widzieć dane o konwersjach z innych źródeł ruchu. Niestety nie ma takich danych w standardzie to już wiemy,no ale dla chcącego nic trudnego. Są dwa wyjścia, aby wygodnie oglądać dane o konwersjach obok wskaźnika konwersji.

Pierwszy rozwiązaniem są oczywiście raporty niestandardowe, które pozwalają nam stworzyć dowolny raport z danych dostępnych w Adwords.

W nowym interfejsie możemy także użyć widoku w naszym panelu, gdzie wybierzemy sobie ilość konwersji obok wybranych przez nas danych. W moim przypadku są to konwersja dla źródeł i medium.

Oba te rozwiązania mają jeden podstawowy mankament –  raporty te trzeba oglądać oddzielnie i nie pojawiają się jak zakładka np. “realizacja celu 1”.  No ale liczba konwersji jest już widoczna. Jednak ja chciałbym, aby było jeszcze wygodniej dlatego wybrałem inne rozwiązanie.

Rozwiązanie to wymaga małej ingernecji w nasz kod analytics, ale wydaje się mi bardziej przyjazne w analizie i bardziej funkcjonalne. Mianowicie, aby widzieć liczę konwersji w każdym raporcie, możemy skorzystać z dodatku Ecommerce do wyswietlania danych o ilości konwersji. Raport przy pomocy Ecommerce może wygladać tak.


Jego funckjonalność polega na tym, że jest w zakładce przy każdym raporcie w Analytics. Jest łatwy w użyciu bo wymaga tylko przełączenia się pomiędzy zakładkami. Dodatkowo daje nam więcej informacji w każdym wybranym przez nas raporcie np. w raporcie nowi vs powracający możemy zobaczyć ilośc konwersji dla każdej z tych grup użytkowników

Jak włączyć sobie taki raport?

Potrzebujemy do tego dwóch rzeczy”

1. Aktywnego panelu Ecommerce.

2. modyfikacji kodu Analytics na stronie realizacji celu (strony konwersji)

Aktywacja Ecommerce

Jest to bardzo prosta czynność bo polega na włączeniu tej opcji w ustawieniach konta Analytics.

dla nowego interfejsu

i dla starego

Modyfikacja kodu Analytics

Aby moduł E-commerce zaczął działać musimy dodać na naszej stronie konwersji (np. dziękujemy za rejestrację) dwie dodatkowe zmienne do kodu Analytics. Zmienną AddTrans oraz zmienną AddItem. Zmienne te służą do przekazywania Google Analytics informacji o zawartej transakcji.

Dodatkowe linijki kodu do naszego kodu Analytics mogą wyglądać następująco:

_gaq.push(['_addTrans',
    '1234',           // numer zamówienia
    'Strona z ogłoszeniami',  // pochodzenie odwiedzającego (Affiliacja)
    '11.99',          // suma
    '1.29',           // podatek
    '5',              // koszty przesyłki
    'Warszawa',       // miasto
    'mazowieckie',     // województwo
    'Polska'             // Kraj
  ]);
  _gaq.push(['_addItem',
    '1234',           // numer zamówienia
    'DD44',           // kod produktu
    'bluzka',        // nazwa produktu
    'dla kobiet',   // kategoria
    '11.99',          // cena
    '1'               // ilość
  ]);

Trzeba pamiętać, że wszystkie pozycje musza być uwzględnione. Nie wszystkie pola są obowiązkowe, ale trzeba zachować dokładną kolejność informacji, gdyż inaczej Google będzie mylnie interpretował dane. Co ważne implementacja różni się w zależności od tego czy posiadamy nowy kond asynchroniczny czy stary kod ga, dlatego warto się przyjrzeć zagadnieniu implementacji w pomocy Analytics lub na blogu Mariusza Gąsiewskiego. Zostało to dobrze opisne w tych miejscach dlatego pozwolę sobie w tej chwili na pominięcie tego szczegółu 😉

Podsumowanie
Moduł Ecommerce sprawdza się świetnie nie tylko w przypadku sklepów. Działa jak widac także na stronach nie spredażowych i pomaga w analizie danych. Oprócz opisanej dziś przydatnej funkcji jest wiele innych ciekawych raportów do wykorzystania. Zachęcam do implementacji i komentarzy 😉

Exit mobile version