Site icon Modrzewski

Ciekawy test wyświetleń reklam AdWords

Google ciągle testuje różne warianty wyświetlania reklam. Jedne testy stają się później rzeczywistością inne nie. Najczęściej testowane jest wyświetlanie reklam ponad wynikami wyszukiwania (reklamy na różowym tle).

Dziś napotkałem na polską wersję testu, który od jakiegoś czasu prowadzi Google. Test polega na przeniesieniu do nagłówka reklamy, pierwszego wiersza opisu. Wygląda to tak:

Test wydaje się dość ciekawy a komentarze reklamodawców, którzy zostali “dotknięci” testem twierdzą, że zauważyli wzrost CTR.

Dlaczego Google testuje rozwinięcie nagłówka?

Google twierdzi, że chce zwiększyć pozytywne doświadczenia użytkownika, który ma w ten sposób podany przekaz w jeszcze bardziej przystępny sposób. Z mojego punktu widzenia, następuje powoli proces ujednolicenia wyników organicznych z wynikami sponsorowanymi. Ten proces także potwierdza ostatnia zmiana związana ze zmianą w wyświetlanym adresie URL reklam AdWords. Z jednej strony niby na różowym tle, niby napis reklamy jest ale link sponsorowany zaczyna mimo wszystko powoli coraz bardziej przypominać wynik organiczny. Czy to dobrze czy źle?

Patrząc na coraz bardziej restrykcyjne zasady programu AdWords, lepsze doświadczenia użytkowników z reklamami dzięki chociażby Wynikowi Jakości dla mnie jako reklamodawcy to dobry kierunek. Jako dla użytkownika także, gdyż korzystanie z linków sponsorowanych staje się taką samą częścią wyszukiwania jak przeszukiwanie wyników organicznych. Oczywiście wszystko OK pod warunkiem, że mimo wszystko wyraźne oznaczenie linku sponsorowanego pozostanie 😉

Jak zostać objętym takim testem?

Mówi się, że większość reklamodawców może zostać objętych takim testem pod dwoma warunkami.

Pierwszy to taki, że musi oczywiście reklama zostać wyświetlona ponad wynikami organicznymi a drugi to taki, że pierwszy wierz opisu musi kończyć się znakiem przystankowym. To oznacza, że powraca z hukiem wykrzyknik to nagłówka (teraz nie można go używać w nagłówku) – zobacz przykład powyżej.

Dodatkowo, jeśli wierz 1 zostanie przeniesiony do nagłówka to zostanie on oddzielony zawsze od fizycznego nagłówka myślnikiem (zobacz przykład na górze).

Czy należy zmieniać reklamy?

Dobre pytanie. W takim przypadku fajnie by było, żeby wiersz pierwszy był kontynuacją nagłówka, ale trzeba pamiętać, że nie zawsze reklama pojawi się ponad wynikami i wtedy koncepcja upada. Wyjścia mogą być dwa:

1. Stworzenie oddzielnej grupy reklam z wysokim wynikiem jakości i wysokimi stawkami z reklamami nastawionymi na ten test i przedłużenie przekazu w nagłówku. Oczywiście tutaj należy kontrolować czy reklama nie wyświetla się częściej po prawej stronie itd.

2. Tworzenie reklam opartych na 3 oddzielnych zdaniach. W takim przypadku czy reklama pojawi się z prawej strony czy ponad wynikami nie ma obaw, że przekaz będzie zaburzony.

Podsumowanie

Bardzo ciekawy test. Polecam się przygotować. Oczywiście może na stałe nie zostać wdrożony no ale warto sprawdzić i mieć świadomość takiego zjawiska 😉

Czy ma ktoś jakiś swój przykład? Widzieliście to w Polsce?

PS Thx Michał za zrzut z ekranu 🙂

Exit mobile version